AktualnościKonwent Powiatów Województwa WielkopolskiegoWszystkie

e-Konwent Powiatów Województwa Wielkopolskiego

Omówienie bieżącej sytuacji epidemiologicznej w powiatach było głównym celem e-posiedzenia Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego, jaki 8 kwietnia zwołał przewodniczący konwentu – starosta ostrzeszowski Lech Janicki.
E-spotkanie, w którym uczestniczyło 28 wielkopolskich starostów stało się okazją do wymiany spostrzeżeń i rozwiązań wprowadzonych w związku z pandemią w poszczególnych powiatach i starostwach powiatowych.
Doświadczeniami powiatu krotoszyńskiego, w którym na dzień 7 kwietnia stwierdzono 93 osoby zarażone koronawirusem, 630 objętych było kwarantanną, a 7 osób zmarło, podzielił się starosta krotoszyński Stanisław Szczotka.
Istotnym tematem e-spotkania starostów było bezpieczeństwo mieszkańców Domów Pomocy Społecznej, stąd gościem konferencji była prezes Stowarzyszenia Domów Pomocy Społecznej Sylwia Kamińska-Tereszkiewicz.
Starostowie wypracowali wnioski, sugestie i spostrzeżenia, które zostaną przekazane Wojewodzie Wielkopolskiemu:

1. Szpitale powiatowe powinny mieć jednolite procedury przyjmowania pacjentów i ich wstępnej selekcji.
  2. Konieczność odgórnego wprowadzenia ograniczenia miejsc pracy personelu DPS-ów (szczególnie pielęgniarek) do jednego (pracownicy DPS pracują często naa dyżurach w szpitalach, czy tzw. wieczorynkach).
  3. Wprowadzenie w Domach Pomocy Społecznej tzw. modelu turnusowego, polegającego na zamknięciu się części personelu z domownikami na okres np. 2 tygodni.
  4. Konieczność posiadania indywidualnych procedur postępowania dla Domów Pomocy Społecznej, które mają różną specyfikę działania i bardzo zróżnicowaną bazę lokalową:
    a) na wypadek zarażenia koronawirusem,
    b) na wypadek wystąpienia problemów kadrowych w DPS.
  5. Zaopatrzenie szpitali i Domów Pomocy Społecznej w wystarczające ilości sprzętu ochronnego.
  6. Lekarze (???), pielęgniarki i ratownicy medyczni powinni pracować w stałych zespołach, ponieważ rotacja załogi sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa.
  7. Uproszczenie procedury przekazywania policji darowizn rzeczowych – dodatkowy sprzęt ochronny pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo funkcjonariuszy podczas wykonywania obowiązków służbowych.
  8. Delegowanie pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy na wypadek kwarantanny personelu  DPS.

Starostowie dyskutowali ponadto nad kwestiami organizacji pracy w urzędach – najbezpieczniejszy wydaje się być system rotacyjny, który zapewnia bezpieczeństwo pracownikom, a jednocześnie zabezpiecza stałą pracę urzędu. Istotnym tematem dyskusji były także sprawy finansowe – powiaty muszą przygotować się na kryzys finansowy, podobnie, jak wszystkie podległe im jednostki.

Sprawdź również