I Ogólnopolski Festiwal Pasztetników 2006
W sobotę i niedzielę (w dniach 23-24 września) odbywał się w Ostrzeszowie I Ogólnopolski Festiwal Pasztetników. Organizatorami odbywającej się pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego imprezy byli: Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania, Starosta Ostrzeszowski oraz Burmistrz MiG Ostrzeszów.
W konkursie na najlepszy pasztet wzięły udział 24 produkty – swoje pasztety zaprezentowały szkoły (6 wyrobów), małe wytwórnie (6 wyrobów) oraz dwunastu pasjonatów z powiatu ostrzeszowskiego. Przez dwie godziny Kapituła Festiwalu oceniała wyroby pretendujące do miana najlepszego pasztetu Wielkopolski. Najważniejszym kryterium wyboru był oczywiście smak, chociaż jurorzy brali pod uwagę także wygląd zewnętrzny i wygląd przekroju. Ostatecznie za najlepszy pasztet Wielkopolski w kategorii szkół jury uznało pasztet królewski przygotowany przez Zespół Szkół Nr 3 w Ostrzeszowie. II miejsce w tej kategorii zajął pasztet z sarny w wykonaniu uczniów tej samej szkoły. Również trzecia nagroda przypadła w udziale uczniów ZS Nr 3.
W kategorii”Pasjonaci” zwyciężył pasztet z dziczyzny z ziołami na ostro, a drugie – pasztet z królika z borówkami. Autorką obu była Małgorzata Grzesiek z miejscowości Kuźniki. Trzecią nagrodę w kategorii”Pasjonaci” zdobył Dariusz Kaźmierczak z Myjów za pasztet z sarny.
W kategorii”Małe Przetwórnie” pierwszą i drugą nagrodę zdobyła Wielkopolska Wytwórnia Żywności”Profi” w Grabowie nad Prosną za pasztet szlachecki z koniakiem i za pasztet z gęsi. Trzecie miejsce przypadło w udziale delikatesom”Prosiaczek” z Poznania za pasztet z indyka z pieczarkami.
Podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Pasztetników wręczono również prestiżowe wyróżnienia i odznaczenia. WWŻ”Profi” S.A. – za wysoką jakość produktów ocenionych w konkursie wędliniarskim XII Forum Rzeźnictwa i Wędliniarstwa podczas”POLAGRA FOOD” 2006. Odznakę”Zasłużony dla Rzemiosła Wielkopolskiego” otrzymali z kolei: Burmistrz MiG Ostrzeszów Stanisław Wabnic, Iwona Wiorek (prezes Stowarzyszenia”Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania, Krystyna Sikora (szefowa Inkubatora Przedsiębiorczości) oraz Bohdan Ogrodowski (komisarz festiwalu i prezes Agroturystycznego Stowarzyszenia Ziemi Ostrzeszowskiej). Rada Główna Związku Rzemiosła Polskiego za zasługi w przygotowaniu i organizacji Festiwalu uhonorowała Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie Odznaką Honorową Rzemiosła.
Festiwal zakończył się podczas niedzielnego festynu, w czasie którego swoje wyroby zaprezentowało około dwudziestu wystawców. Uczestnicy imprezy plenerowej mieli okazję m. in. zakosztować największego tortu pasztetowego w Polsce.
Jedną z niespodzianek na Festiwalu Pasztetników poświęconej produktom i wyrobom lokalnym oraz regionalnym jest przygotowany, specjalnie na tą okazję prawdopodobnie największy w Polsce tort pasztetowy. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był „Ostrzeszowianin”, harcerz czasowo przebywający w Warszawie” Paweł Biedziak. Jesienią ubiegłego roku w trakcie jubileuszu harcerstwa na Ziemi Ostrzeszowskiej, w dyskusji o Festiwalu Pasztetników zainspirował nas do wykonania czegoś niezwyczajnego, czym można zaimponować innym powiatom i regionom. I tak powstał pomysł największego tortu pasztetowego, który został przygotowany przez Wielkopolską Wytwórnię Żywności PROFI S.A. z siedziba w Grabowie nad Prosną. Wszyscy uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję zobaczyć ten tort w pełnej krasie a trochę później go skosztować. Taki tort to wielki wyczyn i nie lada popis sztuki kulinarnej. Wśród gości naszej uroczystości mamy wybitnych specjalistów kulinarnych oraz od przetwórstwa rolno- spożywczego:
– prof. dr hab. Włodzimierza Dolatę – szefa Instytutu Technologii Mięsa Akademii Rolniczej w Poznaniu
– dr Henryka Mroza, który reprezentuje tenże Instytut
– dr Grzegorza Russaka – Prezesa Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego z siedziba
w Warszawie
– Andrzeja Bobrowskiego- Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu
– Witolda Wróbla – Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi i Rolnictwa AGROUNIA z Poznania, „Ostrzeszowianina czasowo mieszkającego w Poznaniu”, inicjatora nowych form promocji powiatu ostrzeszowskiego i najcenniejszych jego walorów oraz produktów, którymi można się poszczycić. To On był pomysłodawcą dzisiejszego Festiwalu, naszym konsultantem inspiratorem, a jednocześnie ambasadorem naszych poczynań. Pan Witold potrafił dokonać w Instytucjach, Uczelniach, Urzędach Poznania i Warszawy rzeczy niemożliwych. To, że mamy tak liczne grono dobrodziejów, sprzymierzeńców i gości to przede wszystkim Jego zasługa. Nasza Rzeczpospolita ma swoje ambasady w różnych krajach, a my Ostrzeszowiacy mamy znaczącego, zaangażowanego, skutecznego, a jak pracowitego Prezesa Witolda Wróbla. Od roku jest bardzo zaangażowany w Kole Poznańskim Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej; którego prezesem jest pasjonat regionalizmu, wydawnictw i promocji – Ostrzeszowianin Pan Marek Makieła, również dzisiaj obecny. Ponieważ aktywność zawsze przekłada się na system trójkowy, wymienię trzeciego muszkietera Poznańczyka – prof. dr hab. Romana Dziergwę, wybitnego germanistę i historyka, który ujawnił światu słynne pamiętniki pastora Rhode, proboszcza ewangelickiej parafii w Ostrzeszowie, który pomimo, że był Hakatystą, to bardzo obiektywnie wyrażał się o Polakach – mieszkańcach Ziemi Ostrzeszowskiej. Proszę Państwa nie sposób wymienić wszystkie zasługi i osoby, które dzielnie pomagały i sponsorowały nam w tym przedsięwzięciu. Należy przyznać, że Nam Trójce Głównych Organizatorów Festiwalu tj.:
– Iwonie Wiorek – Radnej Powiatu i Prezes Stowarzyszenia „Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania”
– Krystynie Sikora – Szefowej Inkubatora Przedsiębiorczości, Radnej Rady Miejskiej Ostrzeszów, Instruktorce Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Hufca Ostrzeszów
– Bohdanowi Ogrodowskiemu – Kierownikowi Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie i jednocześnie Prezesowi ASZO ( agroturystyki) oraz Komisarzowi tego Festiwalu przypadł zaszczyt bardzo gorąco i serdecznie przywitać Gości i Uczestników Festiwalu, Członków Kapituły i Komitetu Honorowego, Sponsorów przedsięwzięcia oraz naszych lokalnych sprzymierzeńców w osobach: Burmistrza Miasta i Gminy Ostrzeszów Pana Stanisława Wabnica, Starosty Powiatu Ostrzeszowskiego Pana Lecha Janickiego V-ce Starosty Pani Zofii Witkowskiej, V-ce Burmistrza Pana Mariusza Witka oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Ostrzeszowie Pana Edwarda Skrzypka.
Po raz kolejny sprawdza się maksyma: Razem można więcej !
Przygotował:Bohdan Ogrodowski