Orienteering

Stowarzyszeniem Inicjatyw Powiatowych  przy wsparciu środków z Programu Rozwoju Obszarów  na lata 2014-2020 oraz  Powiatu Ostrzeszowskiego zaproponowało nową  formę aktywnego spędzania czasu na terenie powiatu ostrzeszowskiego – orienteering. W październiku 2017r. zakończono realizacje projektu pn. „ Orienteering – aktywną forma spędzania wolnego czasu w powiecie ostrzeszowskim”
Przedmiotem projektu jest utworzenie niekomercyjnej ogólnodostępnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej – trasy do orienteeringu.

Orienteering to dyscyplina sportowa w której zawodnik posługując się mapą i kompasem ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną w terenie (zazwyczaj jest to las) przez punkty kontrolne. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację.

Trasy znajdują w dwóch lokalizacjach: 1)w lasach wokół zalewu Blewązka gmina Kobyla Góra oraz 2) w lesie klasztornym na terenie gminy Ostrzeszów.
Powstały 4 trasy biegowe – 2 długie 12 i 5,5 km oraz 2 trasy krótkie- 2,5 oraz 3,5 km.

Od czego zacząć ?

  1. Należy znaleźć miejsca, w których zlokalizowane są stałe punkty kontrolne.
    Jak to zrobić? To łatwe. Za pomocą strony www.powiatostrzeszowski.pl oraz szostrzeszow.pl. Tam znajdziecie informacje o trasach na terenie powiatu ostrzeszowskiego.
  2. Należy zaopatrzyć się w mapę. Mapy są do pobrania bezpłatnie w Starostwie Powiatowym w Ostrzeszowie,
    w Wydziale Oświaty, Spraw Europejskich, Promocji i Rozwoju, w pobliżu tras do BnO, lub należy je pobrać na stronie internetowej.
  3. Następnie znajdź miejsce startu. Mapa do BnO jest bardzo dokładna aby wyruszyć na trasę należy zlokalizować na niej punkt startu.

Miejsce startu (trójkąt równoboczny) podawane jest za pomocą koordynatów GPS, każdy wpisując taką lokalizację do telefonu komórkowego odnajdzie to miejsce. Zlokalizowane miejsce startu jest bardzo ważne. Bowiem tutaj zaczyna się wyznaczona trasa biegu i to właśnie tu najlepiej będzie zorientować mapę. Sama trasa wyznaczona jest przez kółka w tym samym kolorze co trójkąt startowy. Środek takiego koła jest miejscem umieszczenia poszukiwanego punktu kontrolnego /PK/. Przy tych kółkach znajdują się również numery dzięki temu po odnalezieniu w lesie punktu będziemy wiedzieć, że to jest ten „nasz” bowiem każdy Punkt Kontrolny jest wyposażony w numer. Zanim zrobimy pierwszy krok dobrze jest zapoznać się ze skalą mapy. Pokazuje ona jak dokładna jest mapa i w jakim odwzorowaniu. Najpopularniejsze mapy do BnO są w skali 1: 10000 co oznacza, że 1 cm na mapie odpowiada 100 metrom w rzeczywistym terenie. Mapka z Lasu Klasztornego jest w skali 1:7500 co oznacza, że 1 cm na niej odpowiada 75 metrów w terenie. Dzięki temu jest bardziej czytelna co na początku przygody z BnO ma dużą zaletę. Punkty możemy odnajdywać we wskazanej przez mapę kolejności- od punktu startu połączone one są linią prostą, która narzuca kolejność odnajdywania PK lub można wybrać sobie dowolne punkty, które chcemy odnaleźć na danym treningu. Trasę możemy dowolnie modyfikować pod względem trudności i długości.
Utworzone trasy orienteeringowe są wykonane w pełni z naturalnych surowców przyjaznych dla środowiska. Wyznaczają je wyłącznie drewniane słupki w ilości 80 sztuk wyposażone w tabliczki informacyjne i perforatory.
Trasy cieszą się ogromnym zainteresowaniem szkół organizujących zajęcia na trasach, harcerzy oraz lokalnych stowarzyszeń. Pozytywne opinie są motywacją do rozwoju tej dyscypliny sportu poprzez rozbudowę tras i organizację imprez plenerowych.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca
w obszary wiejskie”.Operacja pn. „ Orienteering – aktywną formą spędzania wolnego czasu w powiecie ostrzeszowskim”  mająca na celu utworzenie niekomercyjnej, ogólnodostępnej infrastruktury sportowo- rekreacyjnej poprzez budowę trasy do orienteeringu współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Operacja realizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Powiatowych w ramach STRATEGII ROZWOJU LOKALNEGO KIEROWANEGO PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ  NA LATA 2016-2022 STOWARZYSZENIA „OSTRZESZOWSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA”.

                                                                         

 

 

 

Trasy do pobrania:

  • Trasa Kobyla Góra – zalew krótka
  • Kobyla Góra długa
  • Las Klasztorny krótka
  • Las Klasztorny – długa
Starostwo Powiatowe Ostrzeszów
Back to top button
Skip to content