AktualnościWszystkie

Ekogrzybobranie – w Dzień Grzyba

Około 200 seniorów 24 września (w Dzień Grzyba) w przedborowskich lasach zbierało grzyby i śmieci! Wszystko w ramach Ekogrzybobrania – imprezy zorganizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Powiatowych we współpracy ze Starostwem Powiatowym. Miłośnicy grzybów, czystego środowiska i dobrej zabawy przybyli na Plac pod Dębem w Przedborowie o godzinie 10:00. Przed wyjściem w las zostali poinstruowani przez leśnika – Piotra Janka z Nadleśnictwa Przedborów, który zaprezentował vademecum grzybiarza. Ekogrzybiarzy dopingowali: Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki, wicestarosta Zofia Witkowska, członek Zarządu Powiatu Marianna Powązka i przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Rady Powiatu Ignacy Śmiatacz oraz zastępca nadleśniczego Dawid Bartczak.
Efektem dwugodzinnych zbiorów było 17,25 kg grzybów i aż 210,24 kg śmieci. Mała ilość grzybów była zdaniem wytrawnych grzybiarzy spowodowana pełnią księżyca, a duża ilość śmieci … niestety wszyscy znamy odpowiedź na to pytanie.
W ramach imprezy rozegrano emocjonujące konkursy:
– konkurs na najlepszego grzybiarza ziemi ostrzeszowskiej w kategorii seniorka zwyciężyła Grażyna Guzenda, a w kategorii senior Krzysztof Guzenda, który mógł się pochwalić kozią brodą! (grzyb kozia broda, czyli siedzuń sosnowy lub szmaciak gałęzisty był pod ochroną, ale od 2014 roku można go zbierać).
– konkurs na najcięższego grzyba zwyciężyli Stanisława Cuprych i Jan Pyta,
– w konkursie na największą ilość zebranych śmieci I miejsca zajęli: Maria Konieczna i Witold Mościcki.
Serdecznie gratulujemy!
Jak podkreśla prezes stowarzyszenia Ludmiła Cieślarczyk, Ekogrzybobranie zorganizowano dzięki grantowi otrzymanemu w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content