Komisja Finansów w WTZ Doruchów

14 lutego Komisja Finansów i Mienia Powiatu odwiedziła Warsztat Terapii Zajęciowej w Doruchowie. Kierownik warsztatu Magdalena Wojciechowska złożyła informację na temat funkcjonowania placówki, a dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Bożena Powązka omówiła kwestie związane z finansowaniem WTZ.
W powiecie ostrzeszowskim działają 4 Warsztaty Terapii Zajęciowej – w Ostrzeszowie, Pisarzowicach, Kuźnicy Grabowskiej i Doruchowie. Z rehabilitacji społecznej i zawodowej prowadzonej w warsztatach korzysta 140 osób, w tym 29 osób spoza powiatu ostrzeszowskiego. Warsztaty prowadzi Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych w Kaliszu „Miłosierdzie”, koszty ich działalności w 90% pokrywa Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a w 10% powiat. W tym roku na działalność warsztatów samorząd powiatu ostrzeszowskiego wyasygnował  ze swojego budżetu 255 136 złotych.
Warsztat Terapii Zajęciowej w Doruchowie działa od 1996 roku. Placówka prowadzi rehabilitację społeczną i zawodową dla 35 osób niepełnosprawnych z powiatu ostrzeszowskiego i kępińskiego. Celem warsztatu jest aktywne wspomaganie procesu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz stworzenie osobom niepełnosprawnym możliwości pozyskania lub przywrócenia umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Zajęcia rehabilitacyjne prowadzone są w pięcioosobowych grupach w oparciu o indywidualne programy rehabilitacji, co optymalizuje szanse osób niepełnosprawnych na usamodzielnie się i podjęcie pracy zawodowej. W doruchowskim warsztacie działa 6 pracowni prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów: pracownia ceramiczna, techniczna, gospodarstwa domowego, ogrodnicza, przygotowania zawodowego i artystyczna.
Najpilniejszym zadaniem, jakie stoi przed WTZ Doruchów jest remont łazienki. Aby pozyskać środki na jego realizację warsztaty organizują różnorodne akcje – ostatnia to bal charytatywny, jaki odbył się 15 lutego.