Zarząd Powiatu w Ostrzeszowie na swoim 43 posiedzeniu przyjął sprawozdanie z działalności Zakładu Aktywności Zawodowej w Książenicach w 2024 roku. Informację o ubiegłorocznej prazy Zakładu złożyła dyrektor Maria Połomska. Ze względu na obszar działania ZAZ, w posiedzeniu Zarządu uczestniczyła także dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Aneta Małolepsza.
Zakład Aktywności Zawodowej w Książenicach prowadzi działalność od 2004 roku na podstawie umowy zawartej pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Powiatem Ostrzeszowskim, który jest organizatorem Zakładu i jego organem prowadzącym. Zakład jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką sektora finansów publicznych, działającą w formie samorządowego zakładu budżetowego. Posiada status zakładu aktywności zawodowej nadany przez Wojewodę Wielkopolskiego na czas nieokreślony.
Głównym celem zakładu jest zatrudnianie osób niepełnosprawnych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, rehabilitacja zawodowa i społeczna zatrudnionych osób oraz stwarzanie im jak najkorzystniejszych warunków do podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Prowadzona przez Zakład działalność gospodarcza ma tylko charakter pomocniczy, nie ma na celu osiągnięcia zysku, a uzyskiwane dochody (ewentualny zysk) przeznaczane są na zakładowy funduszu aktywności, z którego finansowane są zadanie związane z rehabilitacją zawodową, społeczną i leczniczą zatrudnionych osób niepełnosprawnych.
Na dzień 31 grudnia 2024 r. zakład zatrudniał 56 osób, w tym 45 osób niepełnosprawnych (25 osób ze znacznym i 20 osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności) oraz 11 pracowników personelu zakładu (w tym 5 osób na stanowiskach urzędniczych). Ponad 70% osób zatrudnionych w zakładzie stanowią osoby niepełnosprawne.
Zakład prowadzi działalność gospodarczą o charakterze usługowym, w tym:
− usługi pralnicze,
− prace z zakresu ochrony i hodowli lasu,
− montaż akcesoriów meblarskich,
− sortowanie i konfekcjonowanie art. spożywczych,
− usługi szwalnicze.
Od wielu lat jednostka współpracuje z kilkoma strategicznymi podmiotami gospodarczymi, działającymi w naszym regionie (PROFI Grabów nad Prosną, AKCES Kępno, Zakłady Usług Leśnych) oraz mniejszymi przedsiębiorstwami, restauracjami, hotelami, gospodarstwami agroturystycznymi, placówkami medycznymi, gabinetami kosmetycznymi, itp.
Zakład zatrudnia osoby niepełnosprawne, a także przygotowuje je do życia w otwartym środowisku społecznym poprzez rehabilitację zawodową i społeczną. Placówka zapewnia pracownikom doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne. Powołany przez dyrektora zakładu Zespół Programowy opracowuje indywidualne programy rehabilitacji zawodowej i społecznej zatrudnionych osób niepełnosprawnych, służące osiągnięciu optymalnego poziomu uczestnictwa tych osób w życiu społecznym i zawodowym.
Rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobom niepełnosprawnym uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia. Rehabilitacja społeczna ukierunkowana jest natomiast na wyrobienie zaradności osobistej, umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych oraz pobudzanie aktywności społecznej. Na finansowanie wydatków związanych z rehabilitacją zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych przeznacza się środki zgromadzone na zakładowym funduszu aktywności (ewentualny zysk, środki z tytułu zwolnień podatkowych, opłat, itp.).
Zarząd Powiatu sprawozdanie przedłożone przez dyrektor ZAZ Marię Połomską przyjął bez uwag.

