AktualnościWszystkie

XVII Piknik w Ogrodzie – Jarmark u Hrabiny

Po raz kolejny dobry duch hrabiny von Bismarck-Bohlen* pojawił się w Domu Pomocy Społecznej w Marszałkach. Hrabina wraz z Domem Pomocy Społecznej i Stowarzyszeniem Senior zaprosiła ośrodki wsparcia południowej Wielkopolski oraz darczyńców i przyjaciół placówki na Piknik w Ogrodzie.

Piknik otworzyła dyrektor Domu Pomocy Społecznej Katarzyna Kulok z Katarzyną Ceynową-Marzęcką – prezes Stowarzyszenia Senior. Imprezę uświetnił koncert Orkiestry Dętej Don Bosco z Marszałek, a do wspólnej zabawy uczestników pikniku zaprosił energetyczny zespół Trzy Plus Jeden.

Wśród piknikowych gości był wicestarosta Lech Janicki wraz z członkami Zarządu Powiatu: Anną Mądrą i Pawłem Galbierczykiem, a także dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrzeszowie Aneta Małolepsza wraz z dyrektorami Domów Pomocy Społecznej i kierownikami Warsztatów Terapii Zajęciowej.

* Brzmienie nazwiska hrabiny stało się powodem, dla którego zwykło uważać się ją za siostrę bądź synową Otto von Bismarcka. Ile w tym jest prawdy? Na to pytanie znalazł odpowiedź Region Wielkopolska Wschodnia – Strona poświęcona historii, kulturze ludowej i zwyczajom Wschodniej Wielkopolski https://regionwielkopolskawsch.blogspot.com/2019/11/damy-wielkopolski-wschidniej-cz-6.html

Otóż przyszła hrabina Helena von Bismarck-Bohlen, urodziła się w 1861 roku w Miechowicach, jako Helena Tiele-Winckler, córka Huberta Gustawa von Tiele-Winckler (1823-1893) i Valeski (1829-1880) córki samego Franza von Wincklera (1803-1851).

Jej ojciec Hubert Gustaw von Tiele-Winckler był niemieckim szlachcicem, założycielem huty Hubertus, służył w wojsku pruskim na Górnym Śląsku jako podporucznik. Dzięki jego małżeństwu z Waleską uzyskał prawo do używania nazwiska, oraz herbu żony.

Dziadkiem Heleny od strony matki był Franza von Wincklera – niemiecki posiadacz ziemski, przemysłowiec, który przyczynił się do rozwoju przemysłu w Katowicach, oraz nadaniu temu miastu praw miejskich.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content