AktualnościWszystkie

XI Sztafeta Ognia Pokoju Wieluń – Ostrzeszów

Co roku od 11 lat Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie 1 września organizuje sztafetę Ognia Pokoju na trasie Wieluń-Ostrzeszów. Wczoraaj wzięła w niej udział grupa młodzieży z klas sportowych Zespołu Szkół nr 1 w Ostrzeszowie. O godz. 4.40 ostrzeszowscy biegacze uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających wybuch II wojny światowej w Wieluniu i złożyli  hołd ofiarom bombardowania, które zginęły 80 lat temu. 1 września 1939 roku, 2 minuty po godzinie 4, z lotniska wojskowego w Nieder Ellguth (Ligota Dolna) pod Opolem wystartowało 29 bombowców nurkujących JU87B. Wieluń był największym i najbliżej lotniska położonym polskim miastem. Lot trwał nieco ponad 30 minut. O 4.35 samoloty pojawiły się nad miastem. O 4.40 na miasto spadły pierwsze bomby. Mimo, że w mieście nie było żadnych jednostek wojskowych, ani umocnień to właśnie tam 1 dywizjon 76 pułku bombowców nurkujących hitlerowskiej luftwaffe rozpoczął pierwsze bombardowanie II wojny światowej. Na miasto spadło dziesiątki bomb  o łącznej wadze kilkudziesięciu ton.
Jedenastoosobowa ekipa biegaczy z trenerem Dawidem Sobierajem,  radnym Rady Powiatu Dariuszem Świtoniem oraz emerytowanym wicedyrektorem Wacławem Muchą-Kruczyńskim przyniosła do Ostrzeszowa ogień przekazany im przez sztafetę z Wielunia. Biegacze pokonali trasę 60 kilometrów i wraz z delegacją samorządową zapalili znicz przy ostrzeszowskim Pomniku Harcerzy. Sztafeta zainaugurowała ostrzeszowskie uroczystości upamiętniające 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej.
W XI Sztafecie Ognia Pokoju organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie biegli: Kacper Jastrzębski, Szymon Bodura, Martyna Lubojańska, Aleksandra Duryn, Julia Rachuta, Daniel Klepacz, Klaudia Roszykiewicz i Bartosz Piądło.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content