AktualnościWszystkie

W skrócie – 22 maja

Dzisiaj odbyła się cotygodniowa konferencja z Wojewodą Wielkopolskim Łukaszem Mikołajczykiem, z udziałem wojewódzkich służb, inspekcji i straży, marszałka Marka Woźniaka oraz wielkopolskich starostów.

● 20 maja zakończono akcję pobierania wymazów na obecność covid-19 w Domach Pomocy Społecznej. Badania przeprowadziły Wojska Obrony Terytorialnej w ciągu 2 tygodni we wszystkich placówkach województwa wielopolskiego. Stwierdzono 3 wyniki dodatnie – u jednego pracownika i dwóch podopiecznych.
W Wielkopolsce tylko 1 placówka jest objęta kwarantanną – DPS w Poznaniu.

● Wojewoda zamierza niebawem wygaszać szpitale jednoimienne, w pierwszej kolejności zostanie zwolnionych 100 łóżek w szpitalu im. Józefa Strusia w Poznaniu.

● Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się punkty drive-thru, w których można wykonać badanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w samochodzie. W pierwszej kolejności są one organizowane w szczególnie zagrożonych powiatach. Testy w ramach drive-thru przeznaczone są dla osób będących na kwarantannie lub osób zagrożonych, czy zaniepokojonych swoim stanem zdrowia, podejrzewających u siebie możliwość zakażenia.

● Wielkopolska znajduje się na II miejscu w kraju pod względem liczby przeprowadzonych testów – wykonano ich już 100 tysięcy. Z dziennej średniej w wysokości 50, liczba testów wzrosła do 4 tysięcy.

● W województwie wielkopolskim do tej pory odnotowano 1941 dodatnich wyników na obecność koronawirusa oraz 143 zgony.

● Przeprowadzenie badań wymazowych wśród nauczycieli szkół podstawowych, przedszkoli i żłobków wojewoda uznał za nieracjonalne i bezzasadne – w odróżnieniu od Domów Pomocy Społecznej, w których mieszkańcy nie opuszczają placówek, a opiekunowie zmieniają się rzadko (szczególnie w turnusowym trybie pracy), w przedszkolach i żłobkach panuje bardzo duża dzienna rotacja osób.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content