Młodzież szkolna, kombatanci, przedstawiciele organizacji społeczno-politycznych, parlamentarzyści, służby mundurowe oraz samorządowcy i mieszkańcy uczcili setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego na ziemi ostrzeszowskiej. Główne uroczystości odbyły się w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich, gdzie dokładnie 100 lat wcześniej zostały zaprzysiężone pierwsze ostrzeszowskie oddziały powstańcze. Tam też znajdowały się koszary dla napływających w szeregi powstańcze ochotników. W szkolnej izbie tradycji przechowywane są urny z ziemią z pól bitewnych z okolic Ostrzeszowa. Pomnik przed Zespołem Szkół nr 1 stał się symbolem zrywu powstańczego na ziemi ostrzeszowskiej, dlatego uroczystość stanowiła kulminacyjny element obchodów rocznicowych w naszym powiecie.
Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele farnym, po nabożeństwie nastąpił przemarsz ulicami miasta z udziałem szwadronu konnicy (grupy rekonstrukcyjnej z Konina) przed Zespół Szkół nr 1. Tam uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn narodowy i złożyli kwiaty w miejscu pamięci narodowej. W imieniu samorządu powiatowego hołd powstańcom złożył ostrzeszowski starosta Lech Janicki wraz z wicestarostą Zofią Witkowską, wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Katarzyną Sójką i wiceprzewodniczącym Komisji Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Promocji Powiatu Ignacego Śmiatacza. W dwóch rolach wystąpił przewodniczący Rady Powiatu Walenty Okoń, który reprezentował także Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Doruchowie, której jest dyrektorem. Radę Powiatu reprezentowali także radni: Małgorzata Szymoniak-Staniszewska i Stanisław Hemmerling.
Elementem obchodów rocznicowych był okolicznościowy apel w auli Zespołu Szkół nr 1. Młodzież szkolna przygotowała na tę okazję część artystyczną z obrazami przedstawiającymi życie pod zaborami, przyjazd Paderewskiego do Poznania, zebranie Rady Ludowej w Ostrzeszowie i wymarsz do powstania. Ponadto na dzień swojego patrona szkoła przygotowała wystawę „Nasi wodzowie” oraz wystawę dziewiętnastowiecznej broni palnej.
Uroczystości zaszczyciła swoją obecnością minister Andżelika Możdżanowska oraz poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak i poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, a także Jarosław Wujkowski – dyrektor ODN w Kaliszu, który reprezentował Marszałka Województwa Wielkopolskiego, wielkopolski wicekuratora oświaty Zbigniew Talaga, Wioletta Słupianek – dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu, a także wójtowie i burmistrzowie powiatu ostrzeszowskiego.