Uczcili pamięć ofiar agresji hitlerowskiej w czasach II wojny światowej na ziemi ostrzeszowskiej

Przedstawiciele władz samorządowych powiatu ostrzeszowskiego, miasta i gminy Ostrzeszów, środowisk kombatanckich oraz ZHR i ZHP zapalili dzisiaj znicze pod pamiątkową tablicą na frontowej ścianie budynku Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie. W tym budynku w czasie II wojny światowej byli więzieni i torturowani zasłużeni mieszkańcy miasta i gminy Ostrzeszów. 14 grudnia 1939 roku wywieziono ich i rozstrzelano w lesie koło Winiar pod Kaliszem. Śmierć ponieśli wówczas: Stanisław Adamski ze Szklarki Myślniewskiej oraz ostrzeszowianie: Leon Bednarek, Antoni Borowicz, Franciszek Borowski, Piotr Cieplik i Stanisław Kubacki. W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele rodzin Cieplików oraz Wrzalskich.
Wydarzenia sprzed 81 lat przypomniał prezes ostrzeszowskiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych RP Bohdan Ogrodowski.
Druga część uroczystości poświęconych pamięci ofiar agresji hitlerowskiej w czasach II wojny światowej na ziemi ostrzeszowskiej odbywała się w Wygodzie Tokarskiej, gdzie 10 grudnia 1944 roku miały miejsce dramatyczne wydarzenia związane z dekonspiracją bunkra żołnierzy Armii Krajowej.
Zginął wówczas dowódca Telesfor Krupa pseud. Grzyb, a pozostali obrońcy bunkra, z obawy o los okolicznych mieszkańców poddali się. Piotr Wrzalski pseud. Tomasz, Alojzy Ślęk pseud. Ryszard i Eugeniusz Zawielak pseud. Cyryl oraz Stanisław Kociński, ponieśli śmierć w niemieckich obozach koncentracyjnych. Piekło obozu przeżył tylko jeden członek załogi bunkra – Józef Ślęk. W związku z likwidacją bunkra w obozach koncentracyjnych zginęli również okoliczni mieszkańcy: Wiktoria Goj, Aniela Kokot i Stanisław Krowicki. Nazwiska poległych zamieszczono się na pamiątkowej tablicy, którą postawiono w miejscu, w którym znajdował się bunkier żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Howerla.