Już po raz jedenasty dyrekcja, szkolny koordynator akcji „Drugie Życie” oraz liderzy zdrowia Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie zaprosili mieszkańców powiatu do udziału w Kampanii „Transplantacja – jestem na TAK!”. W ramach akcji szkoła uruchomiła specjalne punkty informacyjne i przeprowadziła akcję uliczną. Punktem kulminacyjnym kampanii była konferencja z udziałem transplantologów i osób po przeszczepie. Pełnoletni uczniowie ostrzeszowskich szkół ponadpodstawowych, którzy przybyli wczoraj do auli Zespołu Szkół nr 1, wysłuchali wystąpienia osoby po przeszczepie nerki – Sylwii Mikulskiej, a także wykładu dr Katarzyny Smykał-Jankowiak z Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu oraz prelekcji koordynatorki Drużyny Szpiku Marii Homan. Konferencję uatrakcyjnił koncert zespołu Siła Przebicia, z udziałem dyrektora Zespołu Szkół nr 1 Dariusza Grzesika.
Bardzo się cieszę, że młodzieżowi liderzy zdrowia pod opieką koordynatorki akcji „Transplantacja – jestem na TAK” Doroty Pilarskiej po raz kolejny włączyli się w ogólnopolską kampanię Drugie Życie! Jest mi niezmiernie miło, że po raz kolejny miałem zaszczyt objąć tę akcję swoim patronatem – zapewnił ostrzeszowski starosta Lech Janicki.
(…) Działalność młodzieżowych liderów zdrowia na rzecz propagowania wiedzy o transplantacji budzi podziw! Bardzo cenne jest to, że młodzi aktywiści wychodzą poza swoją szkołę – podobnie jak w ubiegłym roku odwiedzili wszystkie szkoły ponadpodstawowe powiatu ostrzeszowskiego, stoiska promujące idee transplantacji ustawili także w Urzędzie Miasta i Gminy w Ostrzeszowie i w galerii handlowej. Wyruszyli też na ulice Ostrzeszowa, aby rozmawiać z mieszkańcami i rozpowszechniać oświadczenia woli, które są dowodem świadomej decyzji o oddaniu narządów i tkanek po śmierci. Młodzieżowi liderzy zdrowia zrobili bardzo wiele, by dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców naszego powiatu! – podkreślił w swoim wystąpieniu Lech Janicki, dziękując serdecznie koordynatorce akcji, dyrekcji szkoły, a przede wszystkim młodzieżowym liderom zdrowia: Wiktorii Cempel, Jakubowi Dębskiemu, Julii Graf, Kacprowi Karkoszce, Patrycji Klimek, Patrycji Maciejewskiej, Klaudii Marszałek, Natalii Pieruckiej, Darii Sobczak, Magdalenie Wronce i Natalii Zaradnej. Takie bezpośrednie spotkania są niezwykle ważne – pozwalają przybliżyć i oswoić abstrakcyjny dla zwykłego człowieka problem transplantacji i spojrzeć na niego z ludzkiego punktu widzenia, z punktu widzenia pomocy drugiemu człowiekowi i ratowania życia oraz zdrowia – podkreślił starosta.
W organizację przedsięwzięcia, jak zawsze włączyło się Starostwo Powiatowe – Wydział Organizacyjny i Zdrowia z zastępcą kierownika Marią Gąsiorek oraz Wydział Oświaty, Spraw Europejskich, Promocji i Rozwoju z jego kierownikiem, członkiem Zarządu Powiatu Adamem Mickiewiczem.