Posadzona w ramach ubiegłorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi w Zespole Szkół nr 1 szlachetna hybryda oxytree rośnie na potęgę – sięga już niemal 3 metrów.
Tlenowe drzewka posadzono w Zespole Szkół nr 1 w drugiej połowie maja zeszłego roku. Jedno z nich osiągnęło imponujące rozmiary. Podczas ostatniej swojej wizyty w Zespole Szkół nr 1 tlenowe drzewo podziwiał wicestarosta Adam Mickiewicz.
Szybko rosnące drzewa Oxytree pojawiły się na rynku polskim w 2015 roku i od razu wzbudziły ogromne zainteresowanie rolników i inwestorów. Dzisiaj ich łącznia powierzchnia przekracza 600 hektarów, a po sezonie 2018 przybędzie kilkaset kolejnych.
Oxytree jest krzyżówką dwóch odmian Paulowni: Elongaty i Fortunei. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom drzewo jest odporne na skrajne warunki pogodowe, dobrze czuje się zarówno w niskich, jak i w wysokich temperaturach. Oxytree w ciągu 6 lat może osiągnąć nawet 16 metrów wysokości i około 30 cm średnicy pnia, dając drewno stosunkowo lekkie ale wytrzymałe. Drewno jest z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle, produkuje się z niego mi.in. meble. Kolejną ciekawą cechą jest jego zdolność do odrastanie po ścince. Dzięki temu drewno z plantacji Oxytree można pozyskiwać regularnie – pierwsza ścinka następuje po 6 latach, a kolejne co 4 lata.
Szybko rosnące drzewa oxytree mają też dobroczynny wpływ na środowisko – pochłaniają 10 razy więcej dwutlenku węgla w porównaniu do innych gatunków drzew. Szybki przyrost roczny (okazałe liście i długie pędy) sprawia, że oxytree sprawdza się jako roślina energetyczna do produkcji biomasy, podobnie jak nasza rodzima wierzba.