AktualnościWszystkie

Tlenowe drzewo w Zespole Szkół nr 1

Posadzona w ramach ubiegłorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi w Zespole Szkół nr 1 szlachetna hybryda oxytree rośnie na potęgę – sięga już niemal 3 metrów.

Posadzona w ramach ubiegłorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi w Zespole Szkół nr 1 szlachetna hybryda oxytree rośnie na potęgę – sięga już niemal 3 metrów.
Tlenowe drzewka posadzono w Zespole Szkół nr 1 w drugiej połowie maja zeszłego roku. Jedno z nich osiągnęło imponujące rozmiary. Podczas ostatniej swojej wizyty w Zespole Szkół nr 1 tlenowe drzewo podziwiał wicestarosta Adam Mickiewicz.

Szybko rosnące drzewa Oxytree pojawiły się na rynku polskim w 2015 roku i od razu wzbudziły ogromne zainteresowanie rolników i inwestorów. Dzisiaj ich łącznia powierzchnia przekracza 600 hektarów, a po sezonie 2018 przybędzie kilkaset kolejnych.
Oxytree jest krzyżówką dwóch odmian Paulowni: Elongaty i Fortunei. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom drzewo jest odporne na skrajne warunki pogodowe, dobrze czuje się zarówno w niskich, jak i w wysokich temperaturach. Oxytree w ciągu 6 lat może osiągnąć nawet 16 metrów wysokości i około 30 cm średnicy pnia, dając drewno stosunkowo lekkie ale wytrzymałe. Drewno jest z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle, produkuje się z niego mi.in. meble. Kolejną ciekawą cechą jest jego zdolność do odrastanie po ścince. Dzięki temu drewno z plantacji Oxytree można pozyskiwać regularnie – pierwsza ścinka następuje po 6 latach, a kolejne co 4 lata.
Szybko rosnące drzewa oxytree mają też dobroczynny wpływ na środowisko – pochłaniają 10 razy więcej dwutlenku węgla w porównaniu do innych gatunków drzew. Szybki przyrost roczny (okazałe liście i długie pędy) sprawia, że oxytree sprawdza się jako roślina energetyczna do produkcji biomasy, podobnie jak nasza rodzima wierzba.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content