AktualnościWszystkie

Starostowie dożynkowi!

Zaszczytną funkcję starostów dożynkowych pełnić będą w tym roku reprezentanci gminy Grabów nad Prosną. Starościną dożynek będzie Katarzyna Ostrowicz z Bukownicy, a starostą Aleksander Ofierski z Książenic. Zgodnie ze zwyczajem, oficjalnie o pełnienie funkcji starostów poprosił kandydatów starosta ostrzeszowski Lech Janicki oraz Burmistrz Miasta i Gminy Grabów nad Prosną Maksymilian Ptak,  którzy udali się do rolników w asyście Ignacego Śmiatacza Przewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa Ochrony Środowiska i Promocji Powiatu, Danuty Puchały Prezesa Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Katarzyny Nowak specjalisty Wydziału Oświaty, Spraw Europejskich, Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego by wręczyć stosowne zaproszenia.

Oto kilka słów przybliżających sylwetki starostów, którzy na powiatowych dożynkach będą reprezentować grono 4,5 tysiąca rolników powiatu ostrzeszowskiego:

Katarzyna Ostrowicz wraz z mężem Remigiuszem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 130 ha. Państwo Ostrowicz  specjalizują się  w hodowli trzody chlewnej w cyklu zamkniętym w ilości 1400 sztuk, 70 loch. Gospodarstwo prowadzi również reprodukcję ziemniaka sadzeniaka oraz jadalnego na 30 ha użytków rolnych, pozostałe uprawy to kukurydza i rzepak. Cechą charakterystyczną gospodarstwa jest rozbudowany i nowoczesny park maszynowy.  W 2014 roku powstała przechowalnia, która polepsza warunki przechowywania ziemniaków. Katarzyna i Remigiusz Ostrowicz mają dwójkę dzieci Natalkę lat 9 oraz 11-sto letniego Alana, który chętnie pomaga tacie w pracach polowych. Pani Kasia aktywnie uczestniczy w życiu wsi Bukownica, należy do stowarzyszenia BUKOWIANKI oraz  jest jedną z założycielek miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, ponadto prowadzi również sklep z sprzętem AGD.

Aleksander Ofierski mieszka w Książenicach wraz z żoną Izabelą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 7,5 ha.  Specjalizuje się w produkcji sadowniczej. W gospodarstwie uprawia się jabłka z plonem wynoszącym ok. 50 ton z ha. Dla zachowania płynności owocowania i jak najdłuższego okresu plonowania uprawianych jest 13 odmian jabłek.  Gospodarstwo jest innowacyjne, stwarzające warunki do przetworzenia na miejscu wyprodukowanych owoców dzięki rozbudowanej przechowalni owoców wyposażonej w procesy chłodnicze i przetwórcze. Produkowane owoce przetwarzane są również w naturalny, pyszny sok. Aleksander i Izabela Ofierscy mają dwie córki 5 letnią Marysię i 10-letnią Zosię.  Należy podkreślić, że gospodarstwo sadownicze państwa Ofierskich jest gospodarstwem pokoleniowym, przekazywane z ojca na syna i cały czas powiększane. Gospodarstwo zostało wyróżnione w konkursie Wielkopolski Rolnik Roku 2018 znalazło się wśród najlepszych wielkopolskich gospodarstw- konkurs ten, to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży rolnej.

Zarówno gospodarstwo Starościny, jak i Starosty są gospodarstwami wyróżniającymi się, które prężnie się rozwijają,  korzystając z nowych technologii i osiągają doskonałe wyniki ekonomiczne.

Przypomnijmy Powiatowo – Gminne Dożynki odbędą się 25 sierpnia na stadionie miejskim w Grabowie nad Prosną.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content