AktualnościWszystkie

Pożegnaliśmy Mariana Pilota

14 lutego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie spoczął Marian Pilot – powieściopisarz i nowelista, autor słuchowisk, scenarzysta filmowy, dziennikarz, eseista, leksykograf i działacz ludowy, jeden z głównych przedstawicieli tak zwanego nurtu chłopskiego w prozie polskiej. W ostatniej drodze towarzyszyli mu najbliżsi, przyjaciele, literaci i inni przedstawiciele środowisk artystycznych, między innymi poeta, prozaik, felietonista, tłumacz, krytyk, Adam Wiedemann – absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyli także przedstawiciele ziemi ostrzeszowskiej: poseł Andrzej Grzyb, starosta ostrzeszowski Lech Janicki wraz ze skarbnikiem powiatu Urszulą Mikołajczyk-Machoł, fotograficy Stanisław Kulawiak i Grzegorz Kosmala.

Słowa pożegnania wygłosili: prof. Andrzej Mencwel – polski historyk literatury oraz krytyk literatury i kultury polskiej, antropolog kultury, eseista, publicysta, Leszek Bugajski z miesięcznika „Twórczość”. O okolicznościowe słowo poproszono starostę Lecha Janickiego:

[…] Jego zaangażowanie i wkład w kulturalny rozwój naszego regionu był powodem głębokiego podziwu oraz najszczerszej wdzięczności całej społeczności lokalnej. Potwierdzeniem tych słów jest medal „Za Zasługi Miasta i Gminy Ostrzeszów”, jakim Rada Miejska Ostrzeszowa uhonorowała Mariana Pilotowi w 2009 roku. W 2014 na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej Kapituła Nagrody Głównej Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego nagrodziła Mariana Pilota „Pegazem Wielkopolskim”, a Stowarzyszenie Wychowanków, Absolwentów i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum w Ostrzeszowie włączyło go do Galerii Zasłużonych dla Szkoły Wybitnych Absolwentów. W 2016 roku Marian Pilot został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Ostrzeszów, a wcześniej tytułem honorowym Przyjaciel Ziemi Ostrzeszowskiej. Oczywiście Marian Pilot miał w swoim dorobku wiele dużo ważniejszych i bardziej prestiżowych tytułów i nagród i tytułów, ale te właśnie potwierdzają Jego ogromne znaczenie dla ziemi ostrzeszowskiej, którą kochał i rozumiał jak nikt inny.

To doświadczenie niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju – ujrzeć na kartach książki obraz tak drogiej mi ziemi ostrzeszowskiej, z jej pięknem i brzydotą, bogactwem i biedą, radością i smutkiem. Z kart książek Mariana Pilota wyłania się opowieść prawdziwa o naszym wspólnym mateczniku. Wiele razy składałem Marianowi Pilotowi podziękowania za Jego pracę i twórczość, za zachowanie od zapomnienia miejsc tak mi drogich. Dziś pragnę to zrobić raz jeszcze…

„Ziemie, rzeczy i ludzie, współistniejąc z sobą, współtworzą się, nacechowują swoistymi przymiotami. Kształt ziemi, rysy krajobrazu odciskają swoją, trudną nieraz do postrzeżenia zmysłami, pieczęć na duszy człowieka, który z kolei w sposób swoisty kształtuje obraz ziemi, na której żyje” – to jeden z najpiękniejszych cytatów Marian Pilota, to słowa z „Nowego matecznika”, które zapadły mi jako samorządowcowi głęboko w serce… Jeszcze raz dziękuję!

Marian Pilot na zawsze pozostanie częścią historii ziemi ostrzeszowskiej, Wielkopolski i kraju. Na zawsze też pozostanie w naszych sercach.

Cześć Jego pamięci! 

Lech Janicki w imieniu samorządu powiatowego w Ostrzeszowie oraz samorządu miasta i gminy Ostrzeszów przekazał wyrazy najgłębszego współczucia oraz duchowego wsparcia rodzinie Zmarłego.

Marian Pilot urodził się 6 grudnia 1936 roku w Siedlikowie, zmarł 2 lutego 2024 roku w Warszawie. Nagrody i odznaczenia:
Nagroda im. Stanisława Piętaka za powieść „Sień” (1965),
Złoty Krzyż Zasługi (1987),
Odznaka Zasłużony Działacz Kultury,
Nagroda Funduszu Literatury w dziedzinie reportażu (1989),
Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Ostrzeszów (30 kwietnia 2009),
Nagroda im. Władysława Reymonta „za twórczość całego życia”, wraz z Hanną Krall (2010),
Nagroda Literacka Nike za powieść „Pióropusz” (2011).

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content