AktualnościWszystkie

Pożary sadzy w kominie

Jak co roku, w sezonie grzewczym, straż pożarna odnotowuje zwiększoną liczbę interwencji dotyczących pożarów sadzy w przewodach kominowych. Nie jest to błahe zjawisko, a poważne zagrożenie dla całego domu – podkreślają strażacy. Powiat ostrzeszowski od kilku lat plasuje się na niechlubnych wysokich miejscach w województwie wielkopolskim pod względem liczby pożarów tego typu w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. W związku z tym prezentujemy informację opracowaną przez KP PSP w Ostrzeszowie:
Pożary sadzy często spowodowane są zaniedbaniami użytkowników. Podstawowym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych co najmniej raz w miesiącu, z palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej raz na 6 miesięcy, a z palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej raz na 3 miesiące.
Warto także skorzystać z usług kominiarskich zarówno przed rozpoczęciem sezonu grzewczego jak i w jego trakcie. Nie należy również spalać w piecu resztek, śmieci czy odpadów komunalnych, które powinny być oddane na wysypisko. Jako materiały złożone pod względem chemicznym, nie ulegają one pełnemu spaleniu i na wewnętrznych ściankach komina pozostawiają po sobie sadzę.
Gdy już do pożaru sadzy w kominie dojdzie należy:

  • Zadzwonić pod numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, a w trakcie rozmowy powiedzieć co się dokładnie dzieje, wyjaśnić jak dojechać do budynku oraz czy istnieje dostęp na dach budynku;
  • Wygasić ogień w piecu/kominku (jeśli nie zagraża to naszemu bezpieczeństwu);
  • Zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze (gaśnicę proszkową, piasek, sól);
  • Dozorować przewód kominowy, od strony pomieszczeń, na całej jego długości.
  • Udostępnić pomieszczenie przybyłym strażakom oraz udzielić im wszelkich potrzebnych informacji.

UWAGA: Pod żadnym pozorem nie wolno gasić palącej się sadzy w kominie wodą! Z jednego litra wody powstaje około 1700 litrów pary, która w warunkach pożaru sadzy w kominie nie będzie miała możliwości ujścia i w konsekwencji może poważnie uszkodzić przewód kominowy.

 

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content