AktualnościWszystkie

Powinszowania dla szachowego mistrza

Życzenia i gratulacje w imieniu samorządu powiatowego złożył ostrzeszowski starosta szachowemu mistrzowi Sławomirowi Krasowskiemu z okazji jego 80 urodzin.
Niestety jubilat nie mógł przybyć na Turniej Szachowy organizowany 4 listopada w Ostrzeszowie dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości, który miał być także okazją do uhonorowania najlepszego ostrzeszowskiego szachisty i wielkiego popularyzatora gry w szachy w powiecie ostrzeszowskim. Dlatego, z inicjatywy ostrzeszowskich pasjonatów szachów Renaty Pokusy i Macieja Janiszewskiego, w miniony piątek w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie z udziałem Sławomira Krasowskiego i jego żony Renaty. Jubilatowi wręczono kwiaty, okolicznościową statuetkę i list gratulacyjny. To doniosłe wydarzenie, gdy jubileusz obchodzi tak niezwykły człowiek – zasłużony pedagog i wychowawca wielu pokoleń dzieci i młodzieży, trener, sportowiec, swoim przykładem pokazujący, jak ważna jest równowaga ciała, ducha i umysłu – podkreśla starosta ostrzeszowski Lech Janicki. Szanowny Panie Sławomirze, życzymy wielu udanych turniejów i szachowych bitew! Życzymy także wszelkiej pomyślności i obfitości oraz satysfakcji z podejmowanych działań, życzymy radości z każdego nadchodzącego dnia, dużo zdrowia i niesłabnącego żaru ducha oraz wielu oddanych przyjaciół – czytamy w liście od ostrzeszowskich samorządowców.
Sławomir Krasowski nauczył się grać w szachy w wieku 11 lat. Jako licealista – w 1954 roku – zajął II miejsce w Mistrzostwach Juniorów województwa lubelskiego. Rok później reprezentował województwo lubelskie w I Ogólnopolskim Turnieju Drużynowym Szkół Średnich w Warszawie, na którym dwukrotnie zremisował z Henryką Konarkowską – późniejszą arcymistrzynią i mistrzynią Polski kobiet. W latach 1971-74 S. Krasowski reprezentował „Spójnię” Krotoszyn, a w latach 1979-85 „Ostrowię” Ostrów Wlkp. W latach osiemdziesiątych trzykrotnie brał udział w finale krajowym „O złotą wieżę”. W 1981 i 1983 roku został mistrzem województwa kaliskiego, a w latach: 1993, 1995, 1997 i 1998 zdobywał tytuł Mistrza Polski Nauczycieli. W 2000 roku Sławomir Krasowski został Mistrzem Polski Weteranów. Szachowy mistrz brał też udział w Mistrzostwach Świata Weteranów, na których odniósł 4 zwycięstwa, 4 remisy i 3 porażki.
Od 1966 roku Sławomir Krasowski wygrał w sumie 67 turniejów, rozegrał 3125 partii, z których 1938 wygrał, a 517 zremisował. Za największe sukcesy w pojedynczych partiach uznaje zwycięstwa z byłymi mistrzami Polski: dwukrotnie z Bogdanem Śliwą, trzykrotnie z Kazimierzem Platerem, jeden raz ze Stefanem Witkowskim, dwukrotnie z arcymistrzem w grze korespondencyjnej Zygmuntem Piochem, remis z Witoldem Balcerowskim oraz remis z arcymistrzem Borą Jukowem z Jugosławii i arcymistrzem Vadimem Szyszkinem z Ukrainy.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content