Powiat przystąpił do ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka

Wszystkie prowadzone przez powiat ostrzeszowski szkoły ponadpodstawowe przystąpią do realizacji największego w Polsce programu profilaktyki czerniaka w edycji 2021/2022. Do współpracy w realizacji programu powiat ostrzeszowski zaprosiło Studenckie Koło Naukowe ONKOMA  przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowym Instytucie Badawczym (SKN ONKOMA).
Czerniak (nowotwór złośliwy wywodzący się z melanocytów) nieustająco stanowi jedno z wyzwań polskiej onkologii. Według estymacji Krajowego Rejestru Nowotworów tylko w ubiegłym roku zanotowano aż 4356 przypadków nowych zachorowań, co w porównaniu z rokiem 1980 stanowi wzrost o 712%! Nie można również pominąć faktu, iż codziennie zupełnie niepotrzebnie z powodu czerniaka życie traci 4 mieszkańców Polski. (…) pomimo nieustannego doskonalenia metod terapeutycznych oferowanych polskim pacjentom, Polska zajmuje końcowe miejsca rankingu w skuteczności leczenia w skali Europy. Zasadniczą przyczyną niniejszego stanu jest rozpoznawanie nowotworu w zaawansowanym stadium, co wynika nadal z małej świadomości społecznej na temat czerniaka – czym jest, jakie są czynniki ryzyka zachorowania oraz jakie są metody skutecznej profilaktyki – podkreśla opiekun koła ONKOMA lek. Michał Siwik w piśmie do Starosty Ostrzeszowskiego, w którym zaprasza powiat ostrzeszowski do współpracy.
Studenckie Koło Naukowe ONKOMA we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej podejmuje szeroko zakrojone działania edukacyjne. W ciągu ostatnich trzech lat (2018-2021) współdziałając z ponad 700 samorządami oraz setkami szkół zrealizowano ponad 63 tysiące godzin zajęć. Udział w zajęciach wzięło ponad milion uczniów, a w roku szkolnym 2020/2021 ponad 420 tysięcy, co stanowi niemalże 10% uczniów w całym kraju.
W odpowiedzi na zaproszenie koła ONKOMA, decyzją Zarządu Powiatu powiat ostrzeszowski przystąpił do współpracy w realizacji ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka i zgłosił do udziału w przedsięwzięciach edukacyjnych Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 2 oraz I Liceum Ogólnokształcące w Ostrzeszowie. Koordynatorem programu z ramienia powiatu ostrzeszowskiego będzie inspektor Wydziału Oświaty, Spraw Europejskich, Promocji i Rozwoju Dominika Grzesiak-Sikora.