Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Współpraca służb, inspekcji i straży, samorządów oraz hodowców drobiu – to podstawowa zasada, by błyskawicznie reagować w sytuacji kryzysowej, jaką jest wystąpienie wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków – dzisiaj przed południem odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na które zaproszono także wójtów i burmistrzów powiatu ostrzeszowskiego. Starosta zwołał posiedzenie w związku z pojawieniem się ogniska wirusa H5N8 w powiecie ostrowskim – w Topoli Osiedle w gminie Przygodzice.
W Powiatowym Zespole Zarządzania Kryzysowego, którym kieruje ostrzeszowski starosta Lech Janicki, pracują przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego oraz Powiatowego Inspektoratu Budowlanego, a także ratownictwa medycznego i Wydziału Zarządzania Drogami Powiatowymi Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie.
Na posiedzeniu omawiano szczegóły procedur, między innymi dotyczących utylizacji skażonych stad, by w przypadku pojawienia się wirusa w naszym powiecie, błyskawicznie zareagować.
W związku z pojawiającymi się plotkami, Powiatowy Lekarz Weterynarii Krzysztof Lamek raz jeszcze podkreślił, że wirus ptasiej grypy nie jest  szkodliwy dla człowieka.