AktualnościWszystkie

Pomoc Ukrainie – wideokonferencja wojewody

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy była głównym tematem wideokonferencji zorganizowanej 17 marca przez wojewodę wielkopolskiego dla starostów, burmistrzów i wójtów. Samorządowcy powiatu ostrzeszowskiego zebrali się w starostwie powiatowym w gronie poszerzonym o przedstawicieli służb, inspekcji i straży. Podczas e-spotkania omawiano wybrane regulacje prawne zapewniające pomoc Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia i przybyli na terytorium państwa polskiego.

Wśród omawianych spraw znalazły się między innymi takie zagadnienia jak: legalizacja pobytu i zatrudnienia; tworzenie i finansowanie miejsc pobytowych; udogodnienia dla uchodźców w postaci świadczenia 300+, pomocy psychologicznej oraz pomocy żywnościowej; edukacja – m.in. tworzenie oddziałów przygotowawczych dla dzieci nieznających języka polskiego oraz oddziałów otwartych dla dzieci znających język, a także możliwość tworzenia oddziałów międzyklasowych i międzyszkolnych. Zwracano uwagę na istotną rolę Centrów Integracji Cudzoziemców. W Wielkopolsce funkcjonują 4 takie ośrodki: w Kaliszu, Lesznie, Poznaniu i Koninie; w najbliższym czasie zostanie uruchomione kolejne centrum – w Pile.

Po zakończeniu wideokonferencji wojewody, przedstawiciele policji i straży oraz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej złożyli krótkie raporty nt. aktualnej sytuacji w obszarach ich działalności.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content