AktualnościWszystkie

Podążając śladami ojca

Związany z ziemią ostrzeszowską prof. dr hab. Lech Wojciech Szajdak, podążając śladami ojca – poety autentyzmu Stefana Szajdaka, stworzył wystawę Portret z wierszy i pamięci. Grupa Poetycka „Wołyń”. Wernisaż wystawy odbędzie się o godz. 17.00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów. W imieniu profesora serdecznie zapraszamy!

Wystawa jest poświęcona polskim poetom Grupy Poetyckiej „Wołyń”, żyjących i tworzących na Wołyniu w okresie międzywojennym XX wieku. Obecnie są to tereny obwodów rówieńskiego, wołyńskiego i tarnopolskiego.

Autor wystawy jest synem urodzonego w Turzu (w 1910 r.) poety autentyzmu, absolwenta  Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Ostrzeszowie, Stefana Szajdaka – współzałożyciela Grupy Poetyckiej „Wołyń”. Opiekę merytoryczną nad Grupą sprawował Stanisław Czernik, wówczas redaktor czasopisma „Okolica Poetów” wychodzącego Ostrzeszowie oraz nauczyciel języka polskiego w ostrzeszowskim gimnazjum (obecnie I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie).

Materiał wystawienniczy składa się z 17 plansz w wersji polsko-ukraińskiej, które symbolizują członków Grupy Poetyckiej „Wołyń”, przybliżają ich najważniejsze dokonania i zawierają fragmenty ich wierszy, dzięki czemu plansze stanowią funkcję narratora opowieści o poetach Grupy i ich spuściźnie poetyckiej.

Ponadto interesującym elementem wystawy są tomiki poezji członków Grupy oraz obrazy malarskie z Wołynia. Autorowi wystawy udało się zebrać unikatowe tomiki poezji (niekiedy wydania kolekcjonerskie) członków Grupy opublikowane w Polsce, Francji, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii zarówno w okresie międzywojennym i powojennym. Natomiast oryginalne obrazy malarskie z Wołynia przybliżają tamten miniony świat.

Ważnym przesłaniem wystawy jest tworzenie porozumienia między obu narodami – polskim i ukraińskim oraz prezentowania wartości o charakterze wielowymiarowym uformowanym przez wspólne dziedzictwo historyczne.

Wystawa Portret z wierszy i pamięci. Grupa Poetycka „Wołyń” będzie prezentowana już po raz dziesiąty. Wcześniejsze jej edycje miały miejsce w Polsce (6), w Ukrainie (2) i w Rumunii (1).

Informacja o wystawie dostępna jest na Facebooku Muzeum Niepodległości pod linkiem: https://www.facebook.com/events/220928837076723/?ref=newsfeed&locale=pl_PL 
oraz w Czasopiśmie „Wołanie z Wołynia”, ukazującym się w Ostrogu na Wołyniu, Ukraina https://www.facebook.com/Wolanie/photos?locale=pl_PL i w czasopiśmie „Monitor Wołyński”, wydawanym w Łucka na Wołyniu, Ukraina. https://monitorwolynski.com/pl/news/4824-grupa-poetycka-wolyn-na-wystawie-w-warszawie

W organizację warszawskiego wernisażu wystawy Portret z wierszy i pamięci. Grupa Poetycka „Wołyń” zaangażował się poseł na Sejm RP Andrzej Grzyb.

Prof. dr hab. Lech Wojciech Szajdak był pracownikiem naukowym Polskiej Akademii Nauk, dyrektorem Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN, jest  doktorem Honoris Causa, Estonian University of Life Sciences (Tartu, Estonia, 2009). W 2020 roku został laureatem prestiżowej nagrody imienia Mikołaja Kopernika za dwie wybitne monografie naukowe w kategorii nauki o Ziemi: „Bioactive Compounds in Agricultural Soils” opublikowaną przez wydawnictwo Springer oraz „Zanikanie Torfowisk”, wydaną w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk.

Na zdjęciu: spotkanie na ekspozycji szkła artystycznego będącego własnością małżonki  profesora oraz jej brata w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Prof. Lech Szajdak oraz starosta Lech Janicki z małżonkami.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content