Pluskwiak nie jest szkodliwy dla ludzi

W związku z telefonicznymi zapytaniami mieszkańców zaniepokojonych tysiącami owadów bytujących na pniach przyulicznych drzew w Ostrzeszowie, Wydział Budownictwa i Środowiska informuje, że mamy do czynienia z gatunkiem inwazyjnym, który przybył do nas z południowej Europy – to pluskwiak Oxycarenus lavaterae – skupieniec lipowy.
Dotychczas nie udowodniono, aby skupieniec lipowy powodował straty gospodarcze w produkcji roślinnej. Nie ma też w Polsce zarejestrowanych chemicznych środków ochrony roślin do jego zwalczania – czytamy w piśmie kierownika ostrzeszowskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, jakie otrzymał w odpowiedzi na swoje pismo w sprawie pluskwiaka wydział ochrony środowiska starostwa Powiatowego.
Przyrodnicy tłumaczą, że pluskwiaki te pojawiły się w Polsce z powodu ocieplenia klimatu. Żerują na drzewach, głównie na lipach drobnolistnych. Wydzielają nieprzyjemny zapach, co może być uciążliwe w okresie letnim, gdy opuszczą zimowiska i wlecą do mieszkań.
Pluskwiak jest wrażliwy na mróz i populacja tego gatunku, będzie zależała od mrozów, jakie przynosi zima. Owad nie jest groźny dla ludzi, po raz pierwszy przybył do Polski w 2016 roku.

Więcej informacji na temat brzydko pachnącego owada – w piśmie WIORiN: