Zwalczanie ASF w powiecie i w Polsce oraz remonty i naprawy nawierzchni na drogach powiatowych zdominowały posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Promocji Powiatu, która zebrała się 8 kwietnia w sali sesyjnej starostwa powiatowego.
Informację na temat zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) złożył Powiatowy lekarz Weterynarii Krzysztof Lamek. Do tej pory nie odnotowano na terenie powiatu ostrzeszowskiego żadnego ogniska w gospodarstwach utrzymujących świnie ani u dzików. Należy jednak stale monitorować sytuację, ponieważ zdarzenia, jakie miały miejsce w kraju 2021 roku w zakresie wybuchu ognisk choroby są często nieprzewidywalne, np. stwierdzenie ogniska ASF na terenie powiatu kępińskiego. Ważną rolę w ich rozprzestrzenianiu wydaje się, że ma człowiek, którego postępowanie jest najbardziej nieobliczalne w tym zakresie – podkreślił Krzysztof Lamek.
Obecnie realne zagrożenie wystąpienia ASF dotyczy całego kraju. Dlatego też w 2021 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii przeprowadził 1057 kontroli bioasekuracji w stadach świń powiatu ostrzeszowskiego. W trakcie inspekcji ujawniono 267 niezgodności; na 217 posiadaczy świń nałożono mandaty karne. Jednak, jak podkreśla K. Lamek, w porównaniu do roku poprzedniego zabezpieczenie gospodarstw przed wirusem uległo znacznej poprawie.
W 2021 roku w powiecie ostrzeszowskim rozporządzeniem Wojewody Wielkopolskiego wprowadzono obowiązkowy odstrzał dzików. Koła łowieckie odstrzeliły 159 dzików, z których ani jeden nie był zarażony ASF – podsumował Krzysztof Lamek w odpowiedzi na pytanie radnego Jerzego Muchy.
Stan napraw i remontów na drogach powiatowych zreferował kierownik Wydziału Zarządzania Drogami Powiatowymi Wiesław Dombek. Obecny na posiedzeniu starosta ostrzeszowski podkreślił, że zniszczenia na drogach po minionej zimie są ogromne, a w związku ze wzrostem inflacji i znacznym wzrostem kosztów nie udało się przeprowadzić wszystkich planowanych napraw. Jednak, jak zaznaczył starosta, należy maksymalnie skupić się na zlikwidowaniu masą na zimno miejsc najbardziej niebezpiecznych, co zostało zrealizowane. W związku z gwałtownym wzrostem kosztów firm zajmujących się robotami drogowymi, Wydział Zarządzania Drogami Powiatowymi prowadzi prace remontowe własnymi siłami.