AktualnościWszystkie

Nowoczesna pracownia mechatroniczna w Zespole Szkół nr 2

Wczoraj w Zespole Szkół nr 2 otwarto Pracownię Mechatroniczną stworzoną w ramach projektu „Praktyka czyni mistrza”. W nowo wyremontowanej pracowni uczniowie mają do dyspozycji trzy profesjonalne stanowiska dydaktyczne z rozdzielnicami elektrycznymi oraz zestawami i narzędziami do pneumatyki i sensoryki. Pracownia wyposażona została również w silnik trójfazowy, kompresor olejowy i zestawy napędów elektrycznych oraz stanowiska komputerowe, dzięki którym młodzież może korzystać ze specjalistycznych programów branżowych.
W uroczystości otwarcia pracowni wzięli udział przedstawiciele Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego w Warszawie oraz firm i instytucji współpracujących ze szkołą,  a także dyrektorzy szkół, doradcy zawodowi, przedstawiciele Rady Rodziców. Organ prowadzący szkołę osobiście reprezentował starosta Lech Janicki oraz wicestarosta Zofia Witkowska i członek Zarządu, jednocześnie, kierownik wydziału oświaty starostwa powiatowego Adam Mickiewicz. Rolę gospodarza uroczystości pełnił dyrektor ZS nr 2 Ziemisław Szmaj wraz z koordynatorką projektu „Praktyka czyni mistrza” Iwoną Barczyńską oraz opiekunami pracowni: Magdaleną Wieloch i Wojciechem Staszewskim i nauczycielami przedmiotów zawodowych.
Głównym celem realizacji zadania było zapewnienie młodzieży kształcącej się w zawodzie technik mechatronik warunków, w których doskonalić będą umiejętności praktyczne w zakresie montażu, uruchamiania, konserwacji urządzeń i systemów mechatronicznych, a także ich eksploatacji i programowania. Dzięki temu lepiej przygotują się do zdobycia kwalifikacji w swoim zawodzie. W pracowni uczniowie mogą również rozwijać swoje zainteresowania związane z mechaniką, elektroniką, projektowaniem, automatyką i wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych – mówiła podczas otwarcia pracowni Weronika Kowalik – uczennica ZS nr reprezentująca profil żywienia i usług gastronomicznych.
W przedsięwzięcie zaangażowali się współpracujący ze szkołą przedsiębiorcy, którzy dołożyli starań, aby wyremontować to pomieszczenie i stworzyć warunki do prowadzenia lekcji i zajęć praktycznych (FUMO Ostrzeszów, Mayr Polska, Agromet, oraz Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy Paweł Ziętek). Dyrektor Ziemisław Szmaj podkreśla także duży wkład pracy ze strony uczniów i kierownika praktycznej nauki zawodu Roberta Miguły i pana woźnego Wojciecha Kuty.
Doposażenie pracowni mechatronicznej stanowi jeden z elementów projektu „Praktyka czyni mistrza”, który dotyczy trzech kierunków: technik mechatronik, technik logistyk i technik żywienia. W jego ramach nie tylko doposaża się pracownie szkolne, ale także organizuje się warsztaty, staże, kursy i szkolenia i to zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.
Projekt jest realizowany od stycznia 2019 i potrwa do końca sierpnia tego roku. Jego całkowita wartość wynosi 750 tysięcy złotych.
Projekt „Praktyka czyni mistrza” jest przedsięwzięciem realizowanym wspólnie przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego,  powiat ostrzeszowski i  Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content