Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim

Rekordowa liczba 31 uczniów starszych klas szkół podstawowych i klas gimnazjalnych zgłosiła się do XVI Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 na Ziemi Ostrzeszowskiej i Kępińskiej. Konkurs rozegrano 14 grudnia w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kobylej Górze. Uczestnikom kibicował ostrzeszowski starosta Lech Janicki.
Uczestnicy finału reprezentowali: Doruchów, Kobylą Górę, Mąkoszyce, Mikorzyn, Mroczeń, Niedźwiedź, Ostrzeszów (Szkoła Podstawowa nr 1 i nr 2), Parzynów, Siedlików i Trzcinicę. Konkurs każdego roku stanowi wyraz hołdu oddanego przez młodych miłośników historii temu pokoleniu Wielkopolan, które wykazało się odwagą podczas zaborów i walko wolność, a nam współczesnym ciągle daje powód do dumy – podkreśla organizatorka konkursu Małgorzata Koźmińska.
Konkurs rozegrano w dwóch etapach: pisemnym i ustnym. Z rozgrywek zwycięsko wyszedł uczeń Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze Radosław Koźmiński (w ubiegłorocznej edycji – II miejsce), którego do konkursu przygotowywała Monika Mokrzyńska. II miejsce zajął Piotr Wietecki ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu (opiekun: Anna Rokita), a III – Zuzanna Wojciechowska z ostrzeszowskiej jedynki (opiekun: Małgorzata Płowens).
Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, jurorzy (Renata Bielska, Jolanta Jelonek, Renata Skórska i Bolesław Grobelny) podkreślają, że uczniowie wykazali się ogromną wiedzą i znajomością szczegółów.
Przyznano aż 6 wyróżnień, które otrzymali: Natalia Pawlik z Trzcinicy (opiekun: Jolanta Jelonek), Natalia Tomczak z Niedźwiedzia (opiekun: Anna Rokita), Maciej Drzazga z Siedlikowa (opiekun: Renata Skórska), Jakub Gliński z Mroczenia (opiekun: Justyna Kasprzak), Bartosz Kątny z Mikorzyna (opiekun: Anna Zawalska) i Alan Kalis z Mroczenia (opiekun: Justyna Kasprzak). Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie oraz upominki od Urzędu Gminy w Kobylej Górze, wręczyła wicedyrektor szkoły w Kobylej Górze Joanna Ciachera-Radula wraz z przewodniczącym komisji konkursowej Bolesławem Grobelnym.
Słodki, poczęstunek dla konkursowych gości zapewnili rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze.