Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, Dni Ekonomii Społecznej

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego połączony z Dniem Ekonomii Społecznej obchodzono 15 lipca w ostrzeszowskim Zaciszu. W spotkaniu integracyjnym zorganizowanym wspólnie przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrzeszowie, Fundację Królowej Polski św. Jadwigi, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz Fundację Zacisze, wzięło udział 18 rodzin zastępczych powiatu ostrzeszowskiego. Dla rodzin, oprócz poczęstunku, przygotowano zabawy i animacje, które poprowadziła Spółdzielnia Socjalna Paidi z Pleszewa.
Doceniając ogromną rolę i pracę rodzin zastępczych, w spotkaniu uczestniczyła wicestarosta Zofia Witkowska oraz przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Maciejewski. Fundację Królowej Polski św. Jadwigi reprezentowali: Jacek Bykowski i Dominik Radwański.
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego jest obchodzony w Polsce 30 maja (z powodu pandemii okolicznościowe spotkanie zostało przesunięte na lipiec). To święto wszystkich dzieci, które znalazły opiekę i miłość u rodziców zastępczych, to również święto tych, którzy stali się rodziną dla dziecka, które przyjęli do swojego życia i domu. W powiecie ostrzeszowskim w 48 rodzinach zastępczych wychowywanych jest 76 dzieci.

Rodzicielstwo zastępcze jest szansą na bezpieczny, ciepły dom dla dzieci, których sytuacja życiowa  uniemożliwia dorastanie w rodzinach biologicznych, dlatego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie systematycznie promuje i wspiera ideę rodzicielstwa zastępczego, podkreślając wartość wychowywania dziecka w rodzinie i realizując system wsparcia dla rodziców zastępczych i kandydatów na rodziców. PCPR nieustannie poszukuje nowych kandydatów na rodziców zastępczych. Osoby, które chciałyby poświęcić się zawodowej opiece nad dziećmi mogą kontaktować się z pracownikami PCPR pod numerem telefonu 62 732 07 87 i 519 332 758. Jeśli ktoś chce zostać rodzicem zastępczym dla dziecka i pracować w swoim zawodzie (czyli zostać rodziną zastępczą niezawodową) również może porozmawiać ze specjalistami pod podanymi wyżej numerami telefonu.
Szczegółowe informacje na temat pieczy zastępczej znajdują się tutaj: