AktualnościWszystkie

Było smacznie – Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi

115 produktów – pasztetów, potraw z gęsiny, nalewek i rogali wpłynęło na konkursy rozegrane w ramach XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi w Ostrzeszowie.

115 produktów – pasztetów, potraw z gęsiny, nalewek i rogali wpłynęło na konkursy rozegrane w ramach XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi, jaki odbył się w Ostrzeszowie 16 września.
Jurorzy festiwalu musieli popróbować 37 pasztetów i 35 potraw z gęsi, 28 nalewek i 15 rodzajów rogali.
W konkursie na pasztetów kapituła konkursu pod przewodnictwem prof. dr. hab. Stanisława Wężyka za najsmaczniejsze w poszczególnych kategoriach uznała: pasztet z gęsi gospodarstwa agroturystycznego Pała Popowo Stare, pasztet z żurawiną Koła Gospodyń Wiejskich w Korpysach,  pasztetowy tort pieczarkowy Zespołu Szkół nr 2 w Ostrzeszowie oraz pasztet ukraiński Liceum Politechnicznego w Drohobyczu na Ukrainie.
W kategorii potraw z gęsi I miejsca w poszczególnych kategoriach zajęli:: restauracja P jak Pysznie w Kępnie za roladki z farszem z wątróbki gęsiej, KGW Zajączki za gęś faszerowaną grillowanymi ziemniakami, Zespół Szkół nr 2 w Ostrzeszowie za pierogi z gęsiną i śliwkami.
Protokół jury z listą wyników znajduje się tutaj: Protokół 2018
Do konkursu nalewek zgłoszono 28 trunków. Kapituła pod przewodnictwem mistrza polskich nalewek Hieronima Błażejaka I nagrodę przyznała nalewce z pigwy autorstwa Zbigniewa Kułaka, II miejsce zajęło KGW Korpysy za nalewkę z czeremchy, a III Sylwia Harabasz na nalewkę z derenia.
W konkursie rogali jury pod przewodnictwem prezesa Ostrzeszowskiej Lokalnej Grupy Działania Krystyny Sikory musiało skosztować 15 rodzajów wypieków. Za najsmaczniejsze uznano rogale Pauliny Adamskiej, II miejsce zajęła Ganna Szostak, a III KGW Siedlików.
Konkursy kulinarne to nie wszystko, dla festiwalowych gości organizatorzy przygotowali szereg pokazów kulinarnych z degustacją, kiermasz produktów lokalnych i rękodzieła, Piknik Drobiowy oraz występy artystyczne. Wśród imprez towarzyszących w ramach XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi odbyły się między innymi: Bieg Profi, I Charytatywny Bieg z Pasztetem, Regaty o Pieczoną Ostrzeszowską Gęś, a także atrakcje dla najmłodszych w postaci małego wesołego miasteczka.

 

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content