O Okrągłym Stole przy okrągłym stole – uczniowie ILO debatowali u prezydenta!

Na zaproszenie Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej drużyna debat oksfordzkich I LO w Ostrzeszowie 5 lutego udała się do Pałacu Prezydenckiego, by wziąć udział w debacie pokazowej współorganizowanej przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. To wyróżnienie związane jest z sukcesami drużyny – wielokrotnego zwycięzcy turniejów na szczeblu ogólnopolskim. Oponentami byli reprezentanci II LO im. K.I. Gałczyńskiego w Olsztynie. Teza debaty brzmiała: “Okrągły Stół był jedynym pokojowym sposobem obalenia komunizmu.”
Uczniowie debatowali w Sali Kolumnowej, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, wiceministra edukacji narodowej Macieja Kopcia, dyrektora Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dery, rzecznika prezydenta Błażeja Spychalskiego i innych znamienitych gości. Drużynie I LO kibicowali: dyrektor Delegatury Kuratorium w Poznaniu, oddziału w Kaliszu Violetta Słupianek, starosta ostrzeszowski Lech Janicki, dyrektor I LO Michał Błoch oraz uczniowie I LO.
Ciekawostka – o istocie i roli Okrągłego Stołu licealiści debatowali przy tymże historycznym okrągłym stole. Z założenia nie ogłoszono zwycięzcy, choć jury jednomyślnie wskazało na ostrzeszowskich licealistów jako drużynę, która lepiej przestawiła linię argumentacyjną i skontrowała argumentację adwersarza.
Drużynę debat oksfordzkich w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie prowadzi nauczycielka historii i WOS Kamila Maj.