I miejsce dla Powiatowej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych i Senior +50

I miejsce zdobyła Powiatowa Spartakiada Osób Niepełnosprawnych i Senior +50 w  konkursie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz  Krajowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe.
Organizatorem spartakiady był Ludowy Klub Sportowy Orkan Ostrzeszów przy współudziale Powiatowego Zrzeszenia LZS w Ostrzeszowie i Starostwa Powiatowego.
Od 2009 roku Krajowe Zrzeszenie LZS wspólnie ze zrzeszeniami wojewódzkimi organizuje konkurs na najciekawsze projekty z zakresu upowszechniania i promowania aktywności fizycznej w środowisku wiejskim. Konkurs dotyczył upowszechniania sportu wśród różnych grup społecznych i środowiskowych „Sport dla Wszystkich”. Tegoroczna edycja organizowana była pod hasłem „100 lat Niepodległości na sportowo”.
Celem konkursu było m.in.: uczczenie 100 lat niepodległości Polski, wyłonienie najciekawszych projektów promujących i upowszechniających aktywność fizyczną w środowisku wiejskim,  promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu i kształtowanie zdrowego stylu życia.
Zadaniem konkursu jest pobudzenie i integrowanie wszystkich środowisk do podejmowania inicjatyw zwiększających uczestnictwo dzieci i młodzieży, osób starszych 50+ oraz osób wykluczonych społecznie                      z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w szeroko rozumianych aktywnych formach sportu. Ważnym elementem konkursu jest także promowanie najlepszych rozwiązań w zakresie wykorzystania i promowania istniejącej w środowisku bazy sportowej.
Konkurs jest dwuetapowy – najpierw jego uczestnicy zgłaszają swoje inicjatywy do wojewódzkich zrzeszeń, gdzie specjalnie powołana komisja je ocenia i wybiera 2 najlepsze. Te z kolei podlegają komisji krajowej, która szereguje je i w finale nagradza już tylko 10 inicjatyw.
W Powiatowej Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych i Senior +50  w Ostrzeszowie wzięło udział około 340 osób, w tym 212 zawodników z 13 placówek wsparcia powiatu ostrzeszowskiego.
Program zawodów obejmował zarówno konkurencje lekkoatletyczne, jak i rekreacyjne, między innymi bieg na 60 m, bieg na 100 m, biegi sztafetowe, skok w dal, rzut piłką lekarską oraz piłeczką palantową, wyścig na wózkach inwalidzkich, marsz z kijkami, rzuty do kosza i rzuty lotkami do tarczy. Przy organizacji spartakiady pomagali harcerze z Hufca ZHP Ziemi Ostrzeszowskiej im. Szarych Szeregów, drużyn 15. DH z Grabowa nad Prosną, 8. WDH Doruchów „Hubalczycy” oraz harcerze 1 Szczepu  ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wlkp. z komendantem hufca Mariuszem Ciechanowskim. Spartakiadę urozmaiciła animatorka z ŚDS Doruchów „Ale Frajda” Marta Kowalczyk m.in.  pokazami baniek mydlanych oraz grupa niepełnosprawnych tańcząca zumbę.
Wszystkie instytucje uczestniczące w rywalizacji otrzymały puchary, a każdy uczestnik okolicznościowy medal z okazji 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zakończenie odbył się mecz piłki nożnej między drużynami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostrzeszowie  i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Doruchowie, a drużyną 1 Szczepu Harcerskiego ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wlkp.
Wszystkim organizatorom, sponsorom, darczyńcom i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomagali w organizacji spartakiady, są otwarci na potrzeby osób niepełnosprawnych i wspierają ich działalność, ostrzeszowski starosta Lech Janicki oraz prezes LKS Orkan Ostrzeszów Marek Nalepa i przewodniczący PZLZS w Ostrzeszowie Edmund Tetlak składają serdeczne podziękowania.