Dla osób stosujących przemoc w rodzinie

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrzeszowie realizuje program psychologiczno-terapeutycznego dla osób stosujących przemoc w rodzinie.
Celem działań podjętych przez PCPR jest zmiana nieprawidłowych, związanych ze stosowaniem przemocy, wzorców zachowań na konstruktywne – oparte na szacunku i empatii, w szczególności poprzez zwiększenie samoświadomości, samoregulacji, a także nabywanie, rozwijanie i utrwalanie prawidłowych wzorców komunikacji z osobami najbliższymi.
W założeniu program ma doprowadzić do:
– wzięcia odpowiedzialności za swoje uczucia i zachowanie,
– nauki kontroli emocjonalnej,
– rozwoju zachowań prospołecznych,
– rozpoznawania wzorców interakcji oraz nauki/rozwoju/utrwalenia konstruktywnych sposobów rozwiązywania konfliktów, rozwijania umiejętności komunikacyjnych,
– rozwoju empatii oraz umiejętności przyjmowania cudzej perspektywy,
– rozwoju rozumowania moralnego.
Uczestnikami programu mogą być dorosłe osoby, które stosują przemoc w rodzinie i zgłaszają się samodzielnie lub są kierowane przez podmioty i instytucje, a także ukończyły program oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie (nieobowiązkowo).
W programie nie mogą uczestniczyć:
– osoby z poważnymi zaburzeniami osobowości,
– osoby z zaburzeniami psychicznymi,
– osoby uzależnione od alkoholu lub narkotyków, które nie podjęły terapii odwykowej.
Osoby zainteresowane udziałem w programie zapraszamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Szczegółowych informacji na temat ww. programu udzielą psycholodzy: Justyna Patacz i Michał Kurek (nr tel. 517 193 899).