WszystkieZapowiedzi wydarzeń

„Zobaczyć świat” – spotkanie z fotoreporterem, laureatem nagrody Emmy

Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji WIEŻA 1916 oraz Ostrzeszowskie Centrum Kultury zapraszają na spotkanie z fotoreporterem dokumentalistą „Chicago Tribune” i pokaz multimedialny Portfolio 1976–2023 pt. Zbigniew Bzdak – Zobaczyć świat.

Zbigniew Bzdak urodził się w 1955 roku w Radomsku. Mieszka w stanie Michigan w USA. W latach 70. XX wieku, studiując fizykę jądrową na AGH w Krakowie, współpracował ze Studencką Agencją Fotograficzną i pismami: „Magazyn Studencki”, „Student”, „Politechnik”, „Razem” oraz był współzałożycielem Grupy Twórczej SEM.

W 1979 roku wyjechał z Polski jako fotograf z ekspedycją kajakową do Meksyku i Peru, gdzie dokumentował eksplorację nieznanych rzek Ameryki Łacińskiej. Jego zdjęcia z pierwszego przepłynięcia Amazonki od źródeł do oceanu zostały opublikowane w 1987 r. przez „National Geographic” oraz w książce Joe Kane Running the Amazon. Współpracował z „National Geographic”, fotografując wyprawy kajakowe do najgłębszego kanionu na świecie Colca w Peru opublikowane w magazynie w 1993 roku.

W latach 80. mieszkał w stanie Wyoming w USA, gdzie byt fotoreporterem w „Casper Star-Tribune”. W 1990 roku wydał album pt. Living in Wyoming, Settling for More z tekstem Susan Anderson, który otrzymał tytuł książki roku magazynu „Communication Arts” (1991).

W 1991 roku przeprowadził się do Chicago, gdzie pracował dla „The Times”, a później dla projektu dokumentalnego CITY 2000. Prowadził zajęcia z fotografii na Columbia College Chicago, a następnie w 2002 roku został fotoreporterem „Chicago Tribune”. Fotografował kampanię wyborczą Baracka Obamy i jego pierwsze miesiące w Białym Domu.

Wielokrotnie nagradzany w konkursach prasowych. W 2015 roku otrzymał nagrodę Emmy za film dokumentalny pt. Kenwood’s Journey.

https://bzdak.myportfolio.com

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content