Zmiany w nieodpłatnej pomocy prawnej od 2019 roku

Wraz z początkiem 2019 r. nieodpłatna pomoc prawna udzielana będzie obywatelom według nowych przepisów. Z takiej pomocy skorzystać będzie mógł znacznie szerszy krąg osób zainteresowanych. Zgodnie z ustawą nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie od 1 stycznia 2019 r. przysługują każdej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

W powiecie ostrzeszowskim nadal prowadzone są dwa punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Pierwszy z punktów obsługiwany przez radców prawnych i adwokatów wyznaczonych przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu oraz Okręgową Radę Adwokacką w Poznaniu. Punkt ten jest zlokalizowany w Starostwie Powiatowym w Ostrzeszowie (pok. 35, I piętro, czynny od poniedziałki do piątku od 11:30 – 15:30)

Prowadzenie drugiego punktu powierzone zostało organizacji pozarządowej wyłonionej w konkursie ofert zgodnie z ustawą o pożytku publicznym i wolontariacie. W punkcie tym świadczone jest nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Punkt zorganizowany jest w pięciu lokalizacjach (gm. Kobyla Góra, Doruchów, Mikstat, Grabów nad Prosną, Czajków). Prowadzenie tego punktu powierzono Związkowi Młodzieży Wiejskiej z siedzibą w Warszawie: 00-020 Warszawa, ul. Chmielna 6/6, numer KRS 0000179144.

Termin wizyty ustalany jest telefonicznie pod nr 62 732 00 55. Osoby bez rezerwacji wizyty będą obsługiwane w kolejności zgłoszenia do punktu, pod warunkiem dostępności miejsc. W przypadku braku możliwości udzielenia pomocy w danym dniu osobie zgłaszającej zostanie zaproponowany pierwszy wolny termin.

Więcej informacji na temat harmonogramu pracy punktów oraz zakresu pomocy można uzyskać na naszej stronie internetowej w zakładce: Niezbędnik mieszkańca -> Nieodpłatna pomoc prawna http://www.powiatostrzeszowski.pl/nieodplatna-pomoc-prawna