Zbiórka pamiątek i darowizn dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłasza zbiórkę pamiątek i darowizn dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego (niebawem rozpocznie się jego budowa). Poszukujemy pamiątek, które mogą wzbogacić przyszłą ekspozycję – zarówno tych, które pieczołowicie przechowują rodziny powstańców, przekazując z pokolenia na pokolenie wraz z historią udziału w powstaniu dziadka, pradziadka, wujka, cioci, jak i tych, które odnajdywane są przez przypadek w zakurzonych pudłach na strychu lub zamkniętych przez lata szufladach. Szukamy rzeczy dużych i drobnych, tych, które towarzyszyły powstańcom na froncie i tych, które tworzyły tamtą epokę, a więc od fotografii, listów, pamiętników, broni, przez kubki, sztućce, fragmenty mundurów i flag po domowe sprzęty codziennego użytku. Dzięki nim zbudujemy klimat epoki, w której nasi przodkowie stali się bohaterami – czytamy w piśmie, jakie otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Przedmioty, z którymi rodziny nie chcą się rozstać, zostaną skopiowane lub sfotografowane.

Osoby, które chcą dołożyć swoją cegiełkę do budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego dzieląc się swoimi pamiątkami z przełomu XIX i XX wieku, proszone są o kontakt:

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, St. Rynek 3, Poznań, tel. 61 853 19 93, odwach@wmn.poznan.pl