Z trzydniową wizytą w partnerskim Blankenburgu przebywała delegacja powiatu ostrzeszowskiego. 9 czerwca do zaprzyjaźnionego Blankenburga udały się dyrektorki Domów Pomocy Społecznej w Kobylej Górze, Marszałkach i Kochłowach oraz inspektor Wydziału Oświaty. Spraw Europejskich, Promocji i Rozwoju inspektor Jacek Pomykała.
Pierwszego dnia delegacja wzięła udział w uroczystym otwarciu obchodów jubileuszu 400 lat Bractwa Kurkowego w Derenburgu. Ostrzeszowianie byli świadkami uhonorowania zasłużonych sióstr i braci strzeleckich, wręczenie listów gratulacyjnych oraz strzelanie dla zaproszonych gości o puchar „400 lat Bractwa Kurkowego w Derenburgu”.
W sobotę przedstawiciele DPS-ów w Kochłowach, Marszałkach i Kobylej Górze odwiedzili trzy instytucje wsparcia prowadzone przez Stowarzyszenie Dobroczynne Instytucji Społecznych GVS Blankenburg, które zatrudnia około 300 pracowników pełnoetatowych i wolontariuszy, a za zadanie stawia sobie wspieranie, opiekę i troskę o ludzi w każdym wieku i ze wszystkich środowisk. Dzięki placówkom opieki ambulatoryjnej i szpitalnej, a także mieszkaniom chronionym dla osób niepełnosprawnych, możliwościom mieszkaniowym i pięciu ośrodkom opieki dziennej, stowarzyszenie GVS Blankenburg od ponad 30 lat jest uznanym usługodawcą pomocy społecznej w centrum powiatu Harz. W skład obiektów GVS wchodzą: ośrodek seniora, dom wielopokoleniowy, ośrodek socjalny (ambulatoryjna, mobilna opieka społeczna), opieka dzienna, nowoczesny kompleks mieszkalny bez barier, dom mieszkalny dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami oraz pięć świetlic.
Przedstawiciele DPS-ów z powiatu ostrzeszowskiego odwiedzili:
Dom wielopokoleniowy z odziałem dziennej opieki przedszkolnej
Mieszka w nim 50 pensjonariuszy. Obiekt dysponuje 48 pokojami jednoosobowymi z łazienkami oraz apartamentem, z którego mogą korzystać np. małżeństwa. Pokoje są w pełni wyposażone i mogą być indywidualnie zaprojektowane.
To miejsce, w którym spotykają się pokolenia. Uczenie się od siebie, spotykanie się – rytm życia w wielopokoleniowym domu jednoczy młodych i starych podczas różnych zajęć i aktywności. Spotkania te przynoszą wiele radości, sprzyjają wzajemnemu zrozumieniu i kształtują wzajemny szacunek. Kontakt dzieci z seniorami ma duży potencjał do podniesienia jakości życia osób starszych.
Kompleks mieszkalny
znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie centrum seniora. Są to łącznie 24 nowoczesne apartamenty bez barier, które pozwalają na maksimum niezależności, przy jednoczesnym zabezpieczeniu szeregu usług oraz pomocy. W kompleksie mieszkaniowym znajdują się mieszkania jednopokojowe o powierzchni 50 m², dwupokojowe o powierzchni 58 m² i trzypokojowe o powierzchni mieszkalnej 87 m². Apartamenty są szczególnie polecane osobom niepełnosprawnym lub potrzebującym pomocy, opieki lub wsparcia w gospodarstwie domowym oraz pragnącym korzystać z zaplecza rekreacyjnego i społecznego.
Mieszkanie w kompleksie mieszkaniowym zapewnia niewielkie odległości do realizowania codziennych potrzeb. Można tu np. skorzystać z usług fryzjerskich w centrum seniora. W razie potrzeby można skorzystać z usług społecznych lub z ofert takich jak opieka dzienna lub opieka krótkoterminowa. Mieszkania przystosowane są dla osób starszych i niepełnosprawnych
Wyspa
to dom specjalnej formy opieki dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami, które chcą żyć jak najbardziej samodzielnie i niezależnie od swoich rodzin, ale z niezbędnym wsparciem i czułą pomocą. Wyspa oferuje dom dla 22 osób niepełnosprawnych dorosłych, którzy pracują w warsztatach dla osób niepełnosprawnych lub mają pracę na pierwotnym rynku pracy.
Szczególny nacisk położony jest na osiągnięcie celów podopiecznych i zapewnienie im indywidualnego wsparcia w postaci: pomocy w samodzielności w całym obszarze praktycznym, wsparcia i rozwoju codziennych umiejętności i zachowań społecznych, wsparcia motywacji do pracy, pomocy w sytuacjach kryzysowych i konfliktach, wsparcia opieki zdrowotnej, stymulowania spędzania wolnego czasu, w tym zajęć sportowych, wycieczek i wyjazdów wakacyjnych, propagowanie indywidualnych zainteresowań. Utrzymywanie kontaktu z opiekunami, rodziną i przyjaciółmi.
Ponadto nasza delegacja zwiedziła muzeum węgla drzewnego Harz Stemberghaus – jedną z ostatnich hut węgla w Harzu, gdzie odwiedzający mają możliwość poznania tradycyjnego procesu zwęglania drewna. Co roku mozolną pracą ręczną wytwarza się tu około 50 ton czystego węgla drzewnego bukowego.
Ostatniego dnia pobytu w Niemczech ostrzeszowianie ponownie uczestniczyli w obchodach jubileuszu 400-lecia Bractwa Kurkowego w Derenburgu.