WszystkieZapowiedzi wydarzeń

Wystawa gobelinów Marii Gostylli-Pachuckiej

Muzeum Regionalne im. Władysława Golusa w Ostrzeszowie zaprasza na wernisaż wystawy „Lascaux w gobelinach Marii Gostylli-Pachuckiej” – 18 czerwca 2023r. godz. 15:00.

Maria Gostylla-Pachucka jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta w 1960 r.

Jest artystką wszechstronną, uprawia malarstwo akwarelowe, akrylowe i olejne, rysunek oraz tkactwo. Od 1972 do 1990 r. należała do wrocławskiej grupy tkackiej „10 x tak”. Od 1990 r. należy do artystycznej grupy tkaczek francuskich „Fil en Main”.

Gobeliny Marii Gostylli-Pachuckiej urzekają swoją przejrzystością i pozorną prostotą, eksponując walory wykorzystywanego tworzywa. W pracach artystka łączy różne rodzaje splotów; gobelinowy, dywanowy, sumak, czasem pojawiają się elementy przypominające powrozy.

Artystka ma w swoim dorobku ponad 200 wystaw w kraju i za granicą między innymi w Niemczech, Francji, Holandii, Austrii. Jej dorobek tkacki obejmuje ponad 200 gobelinów.

Pani Maria Gostylla-Pachucka została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz otrzymała miano Zasłużonego Działacza Kultury.

Kontakt artystki z Ostrzeszowem zapoczątkował udział w plenerze plastycznym im. Antoniego Serbeńskiego, zorganizowanym w 2019 roku przez Ostrzeszowskie Centrum Kultury. Wiosną 2020 r. w ostrzeszowskim Muzeum mieliśmy możliwość podziwiania akwareli i gobelinów z motywami kwiatowymi, dwa lata później tematem ekspozycji były ptaki, a obecnie dzięki twórczości pani Marii poznamy naskalne rysunki malowidła z Lascaux – krasowej jaskini w Akwitanii – w południowo-zachodniej Francji.