Wizyta Stowarzyszenia Historycznego im. ks. mjr. Szczepana Walkowskiego

5 kwietnia starostwo powiatowe odwiedzili przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego im. ks. mjr. Szczepana Walkowskiego w Wieruszowie Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek. Goście spotkali się z ostrzeszowskim starostą, by omówić możliwości ewentualnej współpracy. Celem stowarzyszenia jest upamiętnianie lokalnych bohaterów zrywów niepodległościowych, prezentowanie dorobku kulturalnego, naukowego i politycznego regionu, kultywowanie dziedzictwa ziemi wieruszowskiej i południowej Wielkopolski, a także upowszechnianie niepodległościowych tradycji Rzeczypospolitej. Stowarzyszenie między innymi prowadzi edukację patriotyczną poprzez organizowanie żywych lekcji historii w szkołach. I takie właśnie lekcje goście zaproponowali powiatowi ostrzeszowskiemu. Już w maju Anna Świegot wraz z Eugeniuszem Tomaszkiem, w strojach z czasów powstania styczniowego, z kolekcja rekwizytów z epoki, mają odwiedzić prowadzone przez powiat szkoły ponadpodstawowe – Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 2 oraz I Liceum Ogólnokształcące. Ponadto starosta Lech Janicki zaproponował stowarzyszeniu nawiązanie współpracy ze Szkołą Podstawową w Kuźnicy Grabowskiej, która w wyjątkowy sposób pielęgnuje pamięć o powstaniu styczniowym i bitwie pod Kuźnicą Grabowską.

Goście przekazali staroście biuletyny zatytułowane „Lokalni bohaterowie zrywów niepodległościowych podstawą budowy postaw patriotycznych młodzieży” oraz kalendarze prezentujące działalność stowarzyszenia.

Sprawdź również