AktualnościWszystkie

Wiwat Król Kurkowy!

Adam Mickiewicz będzie nowym królem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Ostrzeszowie. Swój tytuł wywalczył podczas kurkowego strzelania 21 maja – był najlepszy w strzelaniu do tarczy i zdetronizował dotychczasowego króla ks. Jacka Pochankego. Tytuł pierwszego rycerza zdobył najstarszy bractwa Adam Warzybok, a drugim rycerzem został Krzysztof Dombek.

Intronizacja Króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego nastąpi 18 czerwca. Król będzie reprezentował swoje bractwo przez rok – do kolejnych zawodów strzeleckich o najwyższy tytuł.

Bractwo kurkowe to pochodząca ze średniowiecznej Europy Zachodniej organizacja, ucząca mieszczan posługiwania się bronią na wypadek konieczności obrony murów miejskich. Pierwsze bractwa kurkowe na ziemiach polskich powstawały na przełomie XIII i XIV wieku. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Ostrzeszowie powstało w 1850 r., jednak jeszcze w okresie zaborów zostało zlikwidowane. Reaktywowano je w 1925 r., ale działalność przerwał wybuch II wojny światowej. Reaktywowano je ponownie w 1996 r., a rok później weszło w skład Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Jego statutowym celem jest ćwiczenie braci i sióstr w używaniu broni palnej oraz pielęgnowanie poczucia obowiązków obywatelskich względem ojczyzny.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content