AktualnościWszystkie

Wigilijne spotkanie w 25 rocznicę działalności

Wyjątkowe spotkanie wigilijne, bo połączone z jubileuszem 25-lecia swojego istnienia, zorganizował Warsztat terapii Zajęciowej w Ostrzeszowie. Z opłatkiem oraz z urodzinowymi życzeniami dla WTZ-tu do restauracji Zacisze przybyła posłanka na Sejm RP Katarzyna Sójka, Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Bożena Powązka oraz kierownik Działu Pomocy Dziecku i Rodzinie Monika Czwordon.
Warsztat Terapii Zajęciowej został otwarty we wrześniu 1996 roku z inicjatywy dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Bożeny Powązki, prezesa Fundacji „Miłosierdzie” w Kaliszu Stanisława Bronza i Michała Pawlaka, który został pierwszym kierownikiem WTZ.
Warsztat rozpoczął funkcjonowanie z 20 uczestnikami, przy ul. Armii Krajowej. Dzięki wsparciu samorządu powiatowego zostały wyremontowane pomieszczenia po byłych warsztatach szkolnych przy Zespole szkół nr 1 i w 2006 roku warsztat został przeniesiony do obecnej siedziby. Dzisiaj z codziennych zajęć i rehabilitacji korzysta 35 podopiecznych, którzy działają w 7 pracowniach: rękodzieła artystycznego, rehabilitacji ruchowej, krawiectwa i rozwoju manualnego, gospodarstwa domowego i umiejętności życiowych, technik różnych, techniczno-ogrodniczej oraz obróbki gipsu i materiałów plastycznych. Warsztat współpracuje z zakładami pracy: Agromet i FUMO, a także z Domami Pomocy Społecznej, dla których podopieczni WTZ szyją pościel, a także (szczególnie na początku pandemii) maseczki oraz jednorazowe fartuchy.
W WTZ uczestnicy zdobywają nowe umiejętności, uczą się życia w grupie. Tutaj znajdują wsparcie, mają przyjaciół. (…) Przez te 25 lat działo się wiele; były wycieczki nad morze w góry, do Rzymu Pragi i w wiele innych ciekawych miejsc; były wyjazdy do teatru, imprezy integracyjne, zawody sportowe, konkursy; oprócz przyjemności były też obowiązki praktyki i nauka – mówiła w swoim wystąpieniu kierownik warsztatów Lidia Zagórska.
Codziennie uczymy się siebie nawzajem, każdy dzień w Warsztacie jest przygodą.
(…) To, że uczestnicy przychodzą do Warsztatu bardzo chętnie, utwierdza nas w tym, że to co robimy ma sens. Nasz trud i wysiłek nagradzany jest uśmiechem i radością naszych podopiecznych. Naszym priorytetem jest stworzenie dla nich bezpiecznego miejsca, w którym nie będą czuli się odizolowani, tylko potrzebni. Każdy z nas przecież potrzebuje miłości, zrozumienia, wsparcia i akceptacji drugiego człowieka. Dlatego dążymy do tego, by nasi podopieczni czuli, że mają takie samo prawo do życia jak każdy. Staramy się, by każdy z nich uwierzył w siebie i poczuł się na tyle silny, by stawić czoła trudom życia codziennego. (…)  Marzę, by każdy  z naszych podopiecznych usamodzielnił się i sam stawiał sobie cele, ustalał priorytety i po prostu był szczęśliwy – mówiła Lidia Zagórska.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content