AktualnościWszystkie

Wideokonferencja z wójtami i burmistrzami gmin powiatu ostrzeszowskiego

Starosta ostrzeszowski Lech Janicki w środowe południe zwołał spotkanie w trybie zdalnym z wójtami i burmistrzami gmin powiatu ostrzeszowskiego oraz kierownictwem Miejsko-Gminnych i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu powiatu. Głównym tematem posiedzenia była wymiana informacji i koordynacja pomocy dla uchodźców z Ukrainy. W spotkaniu udział wziął Andrzej Grzyb – poseł na Sejm RP jak również Ewa Rycerska – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrzeszowie oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie na czele z Bożeną Powązka dyrektorem jednostki oraz Moniką Czwordon, która koordynuje sprawami związanymi z uchodźcami w naszym powiecie.

Od samego początku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy wsparciu harcerzy oraz wolontariuszy zajął się prowadzeniem powiatowego punktu zbiórki żywności oraz innych niezbędnych artykułów, które są na bieżąco przekazywane na Ukrainę ale również lokalnie dla przybywających do naszego powiatu obywateli Ukrainy.

Nieustający napływ uchodźców do naszego kraju stawia również przed powiatem ostrzeszowskim i samorządami gminnymi wyzwania z jakimi do tej pory nie musiały się mierzyć. Aby przygotować się do przyjęcia znacznej ilości osób uciekających przed działaniami wojennymi na Ukrainie, zwołano dzisiaj posiedzenie w trybie online w celu dokonania przeglądu możliwości jakimi dysponują gminy w zakresie pomocy uchodźcom.

Istotnym elementem wyzwań jakie stoją przed władzami gmin i powiatu jest koordynacja wymiany informacji dotyczącej liczby przybywających uchodźców i dostępności miejsc noclegowych w poszczególnych lokalizacjach, aby sprawnie zarządzać procesem relokacji. W każdej gminie utworzone zostały bazy noclegowe dla przyjeżdzających uchodźców.

Na tym jednak wyzwania się nie kończą. Przybywający uchodźcy potrzebować będą w krótszej i dłuższej perspektywie dostępu do opieki medycznej, psychologicznej, prawnej, socjalnej, a także w zakresie zatrudnienia czy w przypadku dzieci – edukacji. Specjalną ustawę przygotowuje polski rząd. Ma ona umożliwić naszym przyjaciołom ze wschodu dostęp do wszystkich usług publicznych z jakich korzysta każdy z nas. Samorządowcy czekają za aktem prawnym, który ureguluje systemowo kwestie pomocy, a póki co wspierają działania osób i organizacji, które na własną rękę pomagają jak mogą.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content