AktualnościWszystkie

W trosce o ptaki! Zapraszamy po budki lęgowe!

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych po odbiór budek lęgowych dla ptaków! Są one dostępne nieodpłatnie w Wydziale Budownictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie (ul. Zamkowa 16a, wejście od ul. Norweskiej). Budki, jak co roku wykonali uczniowie Technikum Technologii Drewna, ZSZ oraz Szkoły Branżowej w zawodzie stolarz Zespołu Szkół nr 1 w ramach szkolnych praktyk zawodowych, a sfinansował Powiat. To już 6 edycja naszej wspólnej akcji „W trosce o ptaki”!

Budki powinno się wieszać wczesną wiosną, dlatego zachęcamy do pobierania i zawieszania budek w swoich ogrodach; nie trzeba się umawiać, wystarczy przyjść w godzinach pracy urzędu, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30.

Budki lęgowe zostały wykonane z zachowaniem odpowiednich wymiarów z dbałością o łatwe czyszczenie. Są to skrzynki zbudowane według wzoru prof. Jana Sokołowskiego. Mogą je zamieszkiwać: kawki, dudki, siniaki, kraski, szpaki, a nawet pustułki, dzięcioły, włochatki i gągoły. Domki dla ptaków powinny być zawieszane według obowiązujących zasad:  w miejscach bezpiecznych i mało uczęszczanych, ocienionych przez gałęzie, na wysokości 3–4 metrów, z otworem wlotowym skierowanym na wschód lub południowych wschód.

Polska jest krajem wyjątkowym pod względem dbałości o ptasie mieszkania. Historia skrzynek lęgowych sięga prawie stu lat. Jedne z pierwszych wzorów skrzynek lęgowych opracował polski zoolog, wykładowca Uniwersytetu Poznańskiego, propagator ochrony ptaków profesor Jan Sokołowski, zwracając przede wszystkim uwagę na prostotę wykonania oraz bezpieczeństwo ptaków. I właśnie 35 modeli jego pomysłu zbudowali w tym roku uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Ostrzeszowie.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content