50 budek lęgowych dla ptaków zawiśnie niebawem w lasach powiatu dzięki wspólnym działaniom Wydziału Budownictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie i Zespołu Szkół nr 1. Budki, na zamówienie Starostwa wykonali uczniowie Technikum Technologii Drewna, ZSZ oraz Szkoły Branżowej w zawodzie stolarz Zespołu Szkół nr 1 w ramach szkolnych praktyk zawodowych.
Jest to już druga wspólna akcja Starostwa i Zespołu Szkół nr 1, która została zainicjowana w ubiegłym roku przez radnego Jerzego Muchę.
Skrzynki lęgowe zostały wykonane z zachowaniem odpowiednich wymiarów oraz z dbałością o łatwe czyszczenie. Są to skrzynki zbudowane według wzoru prof. Jana Sokołowskiego. Otwór wlotowy został przystosowany do wielkości bogatki (33mm). Mogą je zamieszkiwać sikory: uboga, czarnogłówka i czubatka, a także sosnówki, modraszki, bogatki, mazurki, wróble, pleszki, kowaliki i dzięciołki.
Domki dla ptaków zostaną powieszone według obowiązujących zasad: w miejscach bezpiecznych i mało uczęszczanych, ocienionych przez gałęzie, na wysokości 3 – 4 metrów, z otworem wlotowym skierowanym na wschód lub południowych wschód.
Polska jest krajem wyjątkowym pod względem dbałości o ptasie mieszkania. Historia skrzynek lęgowych sięga prawie stu lat. Jedne z pierwszych wzorów skrzynek lęgowych opracował polski zoolog, wykładowca Uniwersytetu Poznańskiego, propagator ochrony ptaków profesor Jan Sokołowski, zwracając przede wszystkim uwagę na prostotę wykonania oraz bezpieczeństwo ptaków. I właśnie 50 modeli jego pomysłu zbudowali uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Ostrzeszowie.
(fot. – ZS nr 1)