AktualnościWszystkie

W 41 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

By uczcić Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego starosta Lech Janicki wraz z wójtem Kraszewic Konradem Kuświkiem oraz członkiem Zarządu Powiatu Marianną Powązką udał się do Szkoły Podstawowej w Jeleniach, by zapalić znicz pod tablicą upamiętniającą Piotra Bednarza – urodzonego w Jeleniach robotnika i związkowca, działacza opozycji w czasach PRL.

13 grudnia 1981 roku władze komunistyczne wprowadziły w Polsce stan wojenny. Była to reakcja na popularność Solidarności, mająca zdusić siłą opozycję. W czasie trwania stanu wojennego zginęło sto kilkadziesiąt osób, a tysiące było represjonowanych. Ponad 2600 osób zostało w latach 1981-1983 zmuszonych do wyjazdu z kraju, najczęściej bez prawa powrotu. Wśród pracowników uczelni wyższych, urzędów, wśród nauczycieli, sędziów, dziennikarzy i w wielu innych zawodach przeprowadzono weryfikację, w konsekwencji której tysiące osób związanych z „Solidarnością” wyrzucono z pracy.

Piotr Bednarz (ur. w 1949 r. w Jeleniach, gm. Kraszewice) jest jednym z bohaterów książki „80 milionów. Historia prawdziwa”, która ukazała się w 2011 roku. Na jej podstawie w 2011 roku powstał film „80 milionów”, w którym w postać Piotra Bednarza wcielił się Maciej Makowski.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content