AktualnościWszystkie

Uczniowie SOSW z wizytą u niemieckich przyjaciół

W dniach 9–17 grudnia uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostrzeszowie przebywali z partnerską wizytą w Gernrode w Niemczech w ramach projektu finansowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Poniżej – relacja nauczycielki i terapeutki SOSW Moniki Pisulli:

Odwiedziliśmy naszych niemieckich przyjaciół z Sine Cura Schule. Po długiej podroży dotarliśmy w sobotę do celu, zakwaterowaliśmy się w pokojach i wyszliśmy na krótki spacer po okolicy. Niedzielę spędziliśmy na tradycyjnym świątecznym jarmarku. Pozostałe dni wypełnione były realizacją zadań projektowych związanych tematycznie z tradycjami adwentowymi i bożonarodzeniowymi w obu krajach. Dowiedzieliśmy się, że pewne tradycje i zwyczaje  mamy wspólne, lecz jest też wiele różnic. Niepowtarzalne wrażenia wynieśliśmy ze spektaklu baletowego „Mały książę”, podziwialiśmy grę aktorów, dekoracje i kostiumy. Tego samego dnia po południu relaksowaliśmy się w aquaparku. Wykonywaliśmy wspólnie z uczniami z Sine Cure Schule ozdoby i dekoracje świąteczne, piekliśmy pierniczki, wytwarzaliśmy oleje smakowe, świeczki, a nawet „bobki renifera”. Wszystkie te wytwory sprzedawaliśmy na sobotnim, świątecznym jarmarku przy kościele św. Cyriaka w Gernrode.  W tymże kościele uczestniczyliśmy w koncercie kolęd i pastorałek, w którym mieliśmy również swój udział, śpiewając dwie kolędy. Nasz projekt udowodnił po raz kolejny, że bariery językowe oraz ograniczenia wynikające z niepełnosprawności nie stanowią przeszkody w tym, aby móc integrować się z rówieśnikami z innych krajów, mówiących innym językiem i żyjących w odmiennej kulturze.

Uczestnicy projektu mieli możliwość zaprezentowania swoich mocnych stron i uzdolnień oraz nawiązania znajomości z rówieśnikami z partnerskiej szkoły. Koordynatorzy projektu już planują kolejne spotkanie. Tym razem gospodarzem i organizatorem będzie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ostrzeszowie.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content