AktualnościWszystkie

Szpital w walce z pandemią

Od 5 listopada w ostrzeszowskim szpitalu funkcjonuje oddział dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Zgodnie z decyzją Wojewody Wielkopolskiego dla tych pacjentów wydzielono 83 łóżka, w tym 6 respiratorowych. W najbliższym czasie Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia otrzyma 2 nowe respiratory od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Opiekę nad pacjentami covidowymi sprawuje cała kadra medyczna OCZ, dyżury pełni 7-8 lekarzy dziennie. Wszyscy zostali wcześniej przeszkoleni. Odczuwalny jest niedobór pielęgniarek anestezjologicznych. Aby uzupełnić braki kadrowe, ostrzeszowski szpital, tak jak szpitale w całej Polsce przyjmuje ratowników medycznych. Ratownicy bardzo nas wspierają i nie odmawiają pomocy. To są bardzo dobrze przygotowani młodzi ludzie z dużym doświadczeniem –  podkreśla prezes OCZ Magdalena Puziewicz-Karpiak.
Jak podkreśla pani prezes, szpital stosuje ogólnopolskie standardy leczenia – na bieżąco są monitorowane i wdrażane zalecenia Ministra Zdrowia, Wojewody oraz konsultantów krajowych i wojewódzkich. OCZ jest zabezpieczone w potrzebne leki, ponadto pacjentom podaje się osocze, a także stosuje się tlenoterapię. Jeśli zachodzi taka konieczność stosuje się respiratory. Jednak tlenoterapia jest mniej obciążającą formą leczenia niż mechaniczne wspomaganie wentylacji u chorych za pomocą respiratora.  Aby poprawić jakość leczenia, samorząd powiatowy chciałby zakupić specjalne urządzenie do tlenoterapii wysokoprzepływowej.
Szpital na bieżąco poszerza panel badań w diagnostyce covidowej; laboratorium sprawnie i szybko reaguje na potrzeby, niemalże natychmiast zwiększając zakres badań. Sprawnie działa także Izba Przyjęć, gdzie znajdują się łóżka obserwacyjne dla pacjentów z niepotwierdzonym wynikiem dodatnim. Wszystko to pozwala szpitalowi elastycznie dostosować się do standardów.
Ostrzeszowski szpital stanął na wysokości zadania! – taka opinię wyraziła dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu Agnieszka Pachciarz.
Na dzisiaj (27 listopada) zajętych jest 41 łóżek tzw. covidowych, w tym 4 respiratorowe; w chwili największego obłożenia, zajętych było 70 łóżek.
Samorząd powiatowy ma nadzieję, że jeśli zachorowalność nie będzie drastycznie rosła, liczba łóżek covidowych będzie zmniejszana, co stworzy przesłanki do odtworzenia podstawowych oddziałów szpitalnych. Byłoby to wskazane, ponieważ zauważa się znaczne problemy z umieszczaniem mieszkańców naszego powiatu ze schorzeniami innymi niż koronawirus w szpitalach niecovidowych.
Wielkim życzeniem całego naszego zespołu jest przywrócenie standardowych, niecovidowych oddziałów ostrzeszowskiego szpitala, aby pacjenci z innymi schorzeniami nie musieli poszukiwać miejsca w innych, często odległych szpitalach – podkreśla prezes OCZ.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content