AktualnościWszystkie

Sytuacja uchodźców z Ukrainy – konferencja prasowa

Sytuacja uchodźców z Ukrainy była tematem konferencji prasowej, którą 31 marca zwołał ostrzeszowski starosta Lech Janicki.
Lokalnym mediom przekazano informacje na temat dotychczasowej pomocy dla uchodźców – transportów darów na Ukrainę i pomocy na miejscu, a także o sytuacji pobytowej uchodźców w powiecie ostrzeszowskim, zatrudnienia i edukacji.

Do 31 marca na Ukrainę Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zorganizowało 20 transportów  (w tym do szpitali, szkół, w których są zakwaterowane osoby uciekające z obszarów okupowanych, organizacji pozarządowych i miasta partnerskiego – Drohobycza). Pełna informacja podsumowująca działalność pomocową PCPR, którą przedstawiła dyrektor Bożena Powązka znajduje się tutaj:

Na terenie powiatu ostrzeszowskiego zakwaterowano 1172 uchodźców z Ukrainy, w tym 606 dzieci. Większość osób znalazła schronienie w kwaterach prywatnych – podkreśliła podczas konferencji inspektor Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego Monika Sznayder-Despet. Więcej na ten temat – poniżej:

Jak poinformowała dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Ewa Rycerska, w naszym powiecie zatrudnienie podjęło 10 kobiet, które zarejestrowały się w PUP. Wszyscy uchodźcy z Ukrainy zarejestrowani w PUP mogą korzystać ze wszystkich form wsparcia przysługujących osobom bezrobotnym – podkreśliła dyrektor. Co istotne, obywatel Ukrainy może rozpocząć pracę w Polsce bez posiadania zezwolenia na pracę. Pracodawca musi jedynie potwierdzić ten fakt w ciągu 14 dni na stronie www.praca.gov.pl. Największym problemem jest bariera językowa, ale istnieje możliwość łączenia szkoleń zawodowych z nauką języka polskiego.

W szkołach średnich prowadzonych przez powiat ostrzeszowski naukę podjęło 20 uczniów z Ukrainy, którzy przybyli do naszego powiatu po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej – 2 uczniów w Zespole Szkół nr 1, 10 – w Zespole Szkół nr 2 i 8 w I Liceum Ogólnokształcącym. Jak podkreśla członek Zarządu Powiatu, kierownik Wydziału Oświaty, Spraw Europejskich, Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego Adam Mickiewicz, nie tworzono odrębnych oddziałów – uczniowie dołączyli do istniejących oddziałów i zostali ciepło przyjęci przez polskie koleżanki i kolegów.            

Starosta Lech Janicki podkreślił wielką otwartość, zaangażowanie i wielkie serca mieszkańców, dzięki którym możliwa jest pomoc osobom, które schroniły się przed wojną w naszym powiecie oraz tym, którzy pozostają na obszarach okupowanych. Podziękowania i wyrazy szacunku należą się prywatnym osobom, a także firmom, instytucjom i organizacjom pozarządowym oraz pracownikom PCPR i całej rzeszy wolontariuszy, którzy niestrudzenie niosą pomoc potrzebującym.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content