16 września obchodzimy Światowy Dzień Dawcy Szpiku. Z tej okazji pragniemy przekazać wyrazy uznania i szacunku wszystkim potencjalnym i rzeczywistym dawcom szpiku. Także, a może przede wszystkim tym z naszego powiatu! W Ostrzeszowie, pod patronatem starosty co roku od 12 lat (z przerwą na czas pandemii) odbywają się Dni Dawcy Szpiku. W sumie od początku trwania akcji do bazy dawców szpiku pozyskano 1221 osób, z czego kilkunastu zostało dawcami rzeczywistymi!
Kolejny, XI Dzień Dawcy Szpiku odbędzie się w grudniu – w okresie mikołajek. Już dziś zapraszamy do naszych szkół ponadpodstawowych, które będą prowadzić rejestrację potencjalnych dawców szpiku.
Poniżej prezentujemy materiał na temat dawstwa szpiku opracowany przez Natu.Care, we współpracy z Fundacją DKMS:
https://natu.care/pl/wydarzenia/dzien-dawcy-szpiku
Od roku 2018 liczba potencjalnych dawców wzrosła w Polsce o ponad 56%! Mimo to, co piąty pacjent nie znajduje odpowiedniego dawcy.
Dlaczego chorzy potrzebują również Ciebie?
Tylko 25% pacjentów znajduje dawcę wśród swoich bliskich, 75% z nich zdanych jest na poszukiwanie swojego genetycznego bliźniaka. Dlatego mimo tego, że mamy w Polsce już ponad 2 miliony zarejestrowanych dawców, nasze potrzeby są znacznie większe.
Komórki szpiku kostnego, podobnie jak krew, są cennym lekiem, który nie może być wytworzony sztucznie. Często stanowią jedyną szansę na życie dla pacjentów, którzy ich potrzebują. Szpiku kostnego nie da się przechowywać, dlatego gdy pacjent potrzebuje przeszczepienia, rozpoczyna się proces poszukiwania zgodnego dawcy.
Przeszczepienie szpiku kostnego jest często jedyną metodą leczenia dla osób z niektórymi nowotworami i chorobami genetycznymi, które upośledzają zdolność szpiku kostnego do prawidłowej pracy.
Zgodnie z polskim prawem, dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba dorosła, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, takie jak cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, nadciśnienie tętnicze, alergia, zarażenie wirusem HIV, choroby nowotworowe, przebyty zawał i udar, otyłość i niedowaga, uzależnienie od alkoholu, narkotyków i leków.
Mimo dużego liczby zarejestrowanych dawców, nadal istnieje potrzeba zarejestrowania się jako potencjalny dawca, ponieważ nie każde krwiotwórcze komórki macierzyste pasują do wszystkich. Aby organizm nie odrzucił przeszczepu, dawca i biorca muszą wykazać zgodność markerów tkankowych HLA, co sprawia, że znalezienie odpowiedniego dawcy jest trudne.
Jeżeli chcesz uratować komuś życie, już dziś zarejestruj się w bazie dawców. Możesz zrobić to przez internet na przykład korzystając ze strony Fundacji DKMS: https://www.dkms.pl/zarejestruj-sie-teraz