Konwent Powiatów Województwa WielkopolskiegoWszystkie

Starosta ostrzeszowski ponownie na czele Konwentu Powiatów!

14 stycznia odbyło się pierwsze posiedzenia Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego w kadencji 2018-2023. W Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Puszczykowie, starostowie i wicestarostowie 27  powiatów i miast na prawach powiatów, wybrali swoje nowe władze. Jak pokazało głosowanie ostrzeszowski starosta  cieszy  ogromnym zaufaniem swoich kolegów, którzy już po raz kolejny  docenili jego przywództwo w Konwencie. 24 głosami „za” (przy 3 głosach wstrzymujących) starosta Janicki ponownie objął funkcję przewodniczącego konwentu.  Podobnie jak w poprzedniej kadencji,  wiceprzewodniczących dobrano na zasadzie reprezentacji subregionalnej, i tak: subregion pilski w Zarządzie Konwentu  reprezentuje starosta chodzieski Mirosław Juraszek, subregion poznański – starosta poznański Jan Grabkowski, a subregion koniński – starosta turecki Dariusz Kałużny. Przedstawiciele subregionu leszczyńskiego nie wytypowali swojego przedstawiciela ze względu na brak kworum, toteż skład Zarządu Konwentu zostanie uzupełniony podczas kolejnego posiedzenia.

Ponadto wybrano przedstawicieli Konwentu do prac w poszczególnych gremiach. W  Wojewódzkiej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zasiądzie starosta wolsztyński Jacek Skrobisz,  w Wojewódzkiej Radzie Rynku Pracy – starosta złotowski Ryszard Goławski, w Wielkopolskiej Komisji do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie Indywidualnym – starosta kaliski Krzysztof Nosal, a w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz. Starostowie wytypowali również swojego przedstawiciela do prac w Zarządzie Związku Powiatów Polskich – starostę poznańskiego Jana Grabkowskiego.

Posiedzenie nie ograniczyło się do kwestii organizacyjnych.  Przybyłe na posiedzenie przedstawicielki Wielkopolskiego Związku Szpitali Powiatowych – dyrektor szpitala w Puszczykowie Ewa Wieja oraz dyrektor szpitala w Złotowie Joanna Harbuzińska-Turek, zarysowały najważniejsze kwestie związane z sytuacją finansową szpitali powiatowych, w tym przede wszystkim przedstawiły wpływ zmiany systemu rozliczeń (przejście na system ryczałtowy) oraz aktualnych zmian prawnych  na  możliwości funkcjonowania  jednostek leczniczych.

Pierwsze posiedzenie nowej kadencji było dla starostów okazją do poznania się, nawiązania kontaktów i wymiany poglądów w kluczowych kwestiach związanych z działaniem samorządów powiatowych. Jak się bowiem okazało, w części powiatów u steru władzy zasiadły zupełnie nowe osoby,  w tym również takie, które dotychczas nie były związane z administracją samorządową.  Dla nich posiedzenia Konwentu stanowią szczególną okazję do czerpania z wiedzy bardziej doświadczonych kolegów.

Podczas posiedzenia starostowie uczcili minutą ciszy pamięć Wieńczysława Oblizajka – byłego starosty kolskiego, który zmarł 10 stycznia br. Wieńczysław Oblizajek był starostą od początku istnienia powiatu kolskiego. Dał się poznać nie tylko jako oddany samorządowiec i świetny menedżer, ale przede wszystkim życzliwy, zawsze uśmiechnięty i serdeczny człowiek. Do prac Konwentu wnosił spokój i rozwagę, a jego praca  zawsze spotykała się z uznaniem pozostałych starostów.