AktualnościWszystkie

Środa z profilaktyką

W tym tygodniu w ramach cyklicznej akcji ph. „Środa z profilaktyką” Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował film z udziałem ekspertów oraz ulotkę zawierającą informacje nt. profilaktyki nowotworów układu pokarmowego.
Nawet u co piątego pacjenta, który musi zmierzyć się z rakiem, choroba dotyczy układu pokarmowego. Nowotwory trzustki, wątroby, jelita, żołądka czy przełyku długo mogą rozwijać się w ukryciu, a późno wykryte są wyjątkowo trudne do pokonania.
Nowotwory układu pokarmowego to grupa zróżnicowanych jednostek chorobowych, zlokalizowanych w przewodzie pokarmowym. Zaliczamy do nich: raka przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego, jelita cienkiego, okrężnicy oraz odbytnicy.
Pełny materiał filmowy, z którego można dowiedzieć się na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory układu pokarmowego oraz jakie zaleca się działania profilaktyczne, znajduje się na stronie Akademii NFZ: https://akademia.nfz.gov.pl/profilaktyka-nowotworow-ukladu-pokarmowego/
Informacje nt. znaczenia wczesnej diagnostyki, a także badań przesiewowych raka jelita grubego oraz bezpłatnej kolonoskopii profilaktycznej znajdują się tutaj:

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content