AktualnościWszystkie

Spotkanie z norweskim pisarzem!

Ostrzeszów odwiedził norweski pisarz i reżyser, który pracuje nad książką „Oficerowie za murem” – Rønning Tollefsen. Szukając informacji i inspiracji do swojej książki norweski gość spotkał się dzisiaj z szefostwem Muzeum Regionalnego  im. Władysława Golusa w Ostrzeszowie, dziennikarzami oraz przedstawicielami władz samorządowych miasta i powiatu.
Rønning Tollefsen 3 lata temu otrzymał dzienniki swojego wuja – Asbjørna Tollefsena, który był więziony w obozie jenieckim w Ostrzeszowie. Zainspirowany lekturą postanowił odwiedzić miejsce, w którym przebywał jego wuj i opisać historię jeńca, a także opowiedzieć o Ostrzeszowie – ówczesnym i dzisiejszym.
Norweski pisarz nawiązał kontakty z kierownikiem ostrzeszowskiego muzeum – Mirosławą Rzepecką, która zorganizowała spotkania mające przybliżyć gościowi Ostrzeszów. Jutro Rønning Tollefsen spotka się z ostrzeszowskim regionalistą Bolesławem Grobelnym, polonistą Zespołu Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej Witoldem Pelką oraz ks. prałatem Leszkiem Szkopkiem – proboszczem parafii farnej w Ostrzeszowie. Ostatniego dnia pobytu w Ostrzeszowie – w środę – gość chce się spotkać z osobami pamiętającymi Oflag XXI C w Ostrzeszowie – Janem Markiem Cieplikiem i Stanisławem Stawskim. W trakcie pobytu w Ostrzeszowie Rønning Tollefsen, któremu towarzyszy tłumaczka Martyna Bartz, intensywnie zwiedza miasto i okolice.
To pierwsza, ale nie ostatnia wizyta pisarza w Ostrzeszowie, który nie ukrywa swojego zauroczenia miastem i jego mieszkańcami.
Rønning Tollefsen pasjonuje się historią, pochodzi z północnej części Norwegii, z miejscowości Bardufoss, gdzie obecnie spędza część roku; mieszka również w Berlinie.
Nakręcił kilka filmów, np. „Fortielsen”, „Da hovedstaden flyttet til Troms”. Przez wiele lat współpracował z państwową norweską telewizją NRK, w tym był szefem jej oddziału związanego z północną Norwegią. Z wykształcenia jest dziennikarzem. Jest znany w Norwegii z dwóch książek o tematyce historycznej. Obecnie pracuje nad wspomnianą książką poświęconą jeńcom wojennym w okupowanym Ostrzeszowie pt. „Oficerowie za murem”.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content