Ruszyła 13 edycja kampanii Transplantacja – jestem na TAK; dzisiaj w auli Zespołu Szkół nr 1 odbyło się spotkanie inaugurujące cykl imprez i spotkań promujących idee transplantacji.
Jak podkreślił dyrektor ZS nr 1 Dariusz Grzesik, celem akcji jest przekazanie podstawowych wiadomości na temat transplantacji narządów i tkanek pozwalających w obiektywny sposób wyrobić osobisty pogląd na idee transplantacji oraz zachęcić uczniów do rozmowy w gronie rodziny i najbliższych na ten temat.
Każda osoba dorosła podpisująca oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia, daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom. Własnoręcznie podpisane oświadczenie ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli.– podkreślił dyrektor Dariusz Grzesik otwierając spotkanie.
W spotkaniu inauguracyjnym z wykładem pt. Przeszczepianie narządów unaczynionych wystąpił prof. dr hab. Maciej Głyda – ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Swoimi doświadczeniami podzieliła się Renata Maternik, która 18 lat temu przeszła przeszczep serca, a także Edyta Kmiecik – matka, która zadecydowała o przeszczepie narządów swojego syna, dzięki czemu uratowano życie czterech osób. Gościem spotkania była także koordynatorka Drużyny Szpiku z Fundacji Dar Szpiku w Poznaniu – Maria Homan oraz teolog Sławomir Ślak. W przerwach między wykładami i rozmowami z gośćmi wystąpiła uczennica Zespołu Szkół nr 1 Karolina Kędzia.
Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki, który objął kampanię swoim patronatem, serdecznie podziękował gościom, a także młodzieżowym liderom zdrowia, którzy zaangażowali się w organizację przedsięwzięcia: Marcie Biegalskiej, Katarzynie Chudzińskiej, Oliwii Domagale, Alicji Gałce, Oliwii Górze, Julii Jakóbczak, Amelii Janaszczyk, Oliwii Jańczak, Marii Jaszczyńskiej, Hannie Korzańskiej, Martynie Mądrej, Zuzannie Świtale i Weronice Tyc. Szczególne podziękowania przekazał inicjatorce i koordynatorce akcji – szkolnej pielęgniarce Dorocie Pilarskiej.
Na spotkanie otwierające kampanię Transplantacja – jestem na TAK przybyła młodzież szkół ponadpodstawowych powiatu, a także zaproszeni goście – między innymi dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu Violetta Słupianek, burmistrz Ostrzeszowa Patryk Jędrowiak, członkowie Zarządu Powiatu Marianna Powązka i Adam Mickiewicz oraz przedstawiciele współpracujących z ZS nr 1 instytucji.
Było to spotkanie inaugurujące 13 edycję kampanii Transplantacja – jestem na TAK. W jej ramach młodzieżowi liderzy zdrowia z Zespołu Szkół nr 1 wyruszą na ulice miasta, by propagować idee transplantacji, będą także prowadzić spotkania i pogadanki w szkołach ponadpodstawowych, a także zorganizują punkty informacyjne w Urzędzie Miasta Gminy, w Starostwie Powiatowym oraz w galerii handlowej Borek.